| Dede_6776 a întrebat:

Salut, acum intru in clasa 12, (la conta) imi e frica sa dau bacu din mate, ce spuneti sa ma transfer acum pana nu incepe scoala la filo sau...ma gandeam sa stau tot semestru aici sa fac meditatii la mate sa vad, si daca nu sa ma transfer in sem 2 la filo, alt liceu.Se poate in lege?

9 răspunsuri:
| Criistyanna a răspuns:

Nu stiu daca se poate dar daca nu stii mate si dai bacul la mate atunci e de raw X_x iubitul meu este la fel. nu stie boaba de mate si acum la bac in sesiunea a doua tot nu l.a luat straight face straduieste-te mai mult si fa meditatii daca vrei sa stai pe mate.winking

| Maria_Ileana_1999 a răspuns:

Eu zic sa vb cu parintii tai despre asta si cu prietenii tai daca ei zic sa ramai desi u nu stii ce sa faci sfatul meu ar fi sa te transferi la filo si sa faci si meditatii la mate asta o sa te ajutewinking

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Şi eu am trecut în clasa a-XII-a, sunt la Filologie Bilingv Engleză.
Dacă te muţi la Filologie, trebuie să-ţi spun că nu e atât de uşor precum pare, Bacalaureatul la Istorie şi Lb. Română e destul de greu.
Dacă spui că nu te pricepi la Matematică, nu risca să rămâi acolo că nu vei lua Bacalaureatul la această materie.
Nu sta acolo un semestru, nu da bani pe meditaţii deoarece dacă vei vrea să te muţi la Filologie în al doilea semestru, vei constata că eşti în urmă cu materia la Istorie, Geografie şi Lb. Română.
La Filologie, materia este puţin diferită, se insistă mai multe pe lecturi.

Numai bine!

| elena445 a răspuns:

Degeaba faci meditatii daca capul nu vrea sa invete

| Liviu4you a răspuns:

Daca tu consideri ca esti stapan pe materia de la filo, da-i inainte.

| Dede_6776 explică (pentru Hydrangeaceae):

Daca ma transfer acum, la ce dau diferente? latina...si ce altceva? doar atat?

| Hydrangeaceae a răspuns (pentru Dede_6776):

Latină, Literatură Universală (nu e tot Lb Română, e alt obiect), Engleză sau Franceză dacă te duci la bilingv, Filosofie, etc. Nu ştiu exact, vei vedea la momentul de faţă. Oricum, fie vorba între noi, e puţin probabil să mai dai diferenţe. În general diferenţele se dau dacă te muţi în clasa a-IX-a sau a-X-a.

| Dede_6776 explică:

Ce sa fac? sau sa ma transfer la ceva vocational, ex. teatru?

| HappyLittleBoozer a răspuns:

Eu zic sa te transferi la filologie acum, cat mai ai timp. De ce sa faci meditatii la mate un semestru si apoi sa te transferi? mi se pare inutil; ori ramai acolo si faci mediatatii tot anul ( ceva trebuie sa inveti, cat sa iei un 5 la bac), ori te transeri de acum la filologie. In schimb, va trebui sa te decizi cat mai repede pentru ca transferarea necesita timp. Trebuie sa depui cerere la director, apoi sa astepti aprobarea, care in general dureaza destul de mult. Te-ai gandit destul de tarziu, totusi.
Filologia are avantajele ei. Decat sa dai bacul la mate cativa ani la rand, te asigur ca mai bine dai la istorie, romana etc. E mult mai usor. In principiu, depinde de tine, insa filologia e cel mai usor profil, te asigur.