| ANONIM12737 a întrebat:

Salut, am 20 ani am dat bacul doar odată acum 2 ani si nu l-am luat la nici o materie. Imi doresc sa il iau si sa ajung la o facultate, lucrez de un an într-o fabrica in 3 schimburi, ceva sfaturi cum sa imi fac un anume program sa învăț? Mentionez ca doresc sa fac si meditații, e păcat pentru ca sunt tanar si sa pierd timpul asta muncind intr-un **** de fabrica.

10 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Tu pierzi trenul și tot tu te plângi?
Trebuia să te gândești la asta acum doi ani când nu ai învățat și ai picat toate probele la bacalaureat! Și zii mersi că ai loc de muncă chiar și într-un ****** de fabrică!

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Tu stii cel mare bine care iti este programul. Vezi care este timpul liber de care dispui si fa un program bine pus la punct pentru a putea invata. Vezi la ce te descurci singur si la ce ai nevoie de meditator. Pune totul pe o foaie ca sa vezi mai bine unde ai probleme.

| ella904 a răspuns:

Nu este niciodată timpul pierdut și este foarte bine că îți dorești să dai din nou bacul și să mergi la o facultate. Încearcă în funcție de programul pe care îl ai la muncă să înveți, alocă săptămânal câte 2 zile pentru fiecare materie, ia-o de la 0, încearcă să înveți schematic fiecare lecție și după ce termini de învățat să lucrezi subiecte de bac care să includă lecția respectivă, ca să o aprofundezi. Și un lucru care te poate ajuta foarte mult este să faci meditații, să ai pe cineva care să îți explice și să lucreze cu tine și să te verifice. Îți urez mult succes și felicitări pentru voință!

Bula
| Bula a răspuns:

Invata si exerseaza mult!

| Brizbriz a răspuns:

Dupa 2 ani, si program de lucru in fabrica, slabe sperante, iti trebuie o vointa de fier si niste meditatori FOARTE buni
nu de alta, dar practic iei toata materia aprox de la 0, dupa 2 ani nu mai stii nimic, mai ales ca e, evident ca la vremea ei nu ai invatat-o

te sfatuesc sa pleci in strainezia, macar muncesti pe niste bani cu, care cand te intorci, esti boier

insa, totusi, daca vrei sa inveti, atunci succes, o sa iti trebuiasca... MULT

| mgtow a răspuns:

Incearca sa iti scoti D sa lucrezi ca sofer pe autobuz la tine in oras, transport in comun, 2 schimburi si nu sta seful dupa tine, sta lumea dupa tine. Stii cum e, mai bine ma fac sofer de autobuz sa conduc lumea )) am fost sofer si niciodata nu se stie daca ma reincorporez in domeniu. Bacu nu mai e de tine tot salariu mic si nervi cu toti la servici o sa ai.

| Lukasssz a răspuns:

Angajeaza niste meditatori cand ai liber.

Răspuns utilizator avertizat
| Nirvanaaa a răspuns:

Salut!
Pai pune meditațiile în weekend dacă ai weekendul liber. Iti ajung zilele alea sa inveti. Eventual sa mai citești câte o ora pe zi după munca. Interesează-te ce medie iti trebuie pentru facultatea pe care o vrei ( la unele contează media de Bac, la altele nu).
Nu iti face programe irealiste ca înveți după munca sau mai știu eu ce, ca iti zic din proprie experiență ca nu tine ( pentru admiterea la facultate învățam doar în weekend, după munca nu prea poți retine multe). Eventual înainte de munca mai poți lua câteva ore sa inevti - asta funcționează, depinde pe ce tura ești. Succes!

| haileewatson a răspuns:

Fa-ti un program strict de invatat. Mai intai invata materia si dupa fa toate variantele de bac care s-au dat in ultimii 5 ani.