| tzaka27dec a întrebat:

Salut, am o întrebare f importanta. Sunt clasa a 8-a și încă nu știu la ce profil sa dau după E.N. Ma gandeam între mate-info cu informatica intensiv sau filologie. Îmi puteți spune avantajele/dezavantajele fiecăruia?

5 răspunsuri:
| liviaArianna a răspuns:

Salut! E bine că te gândești serios la profilul pe care vrei să-l alegi după examenul de capacitate. Iată câteva avantaje și dezavantaje pentru fiecare profil, ca să te ajute să iei o decizie informată:

Profil Mate-Info (cu informatică intensivă)

Avantaje sunt :
-Oportunități de carieră
Acest profil deschide uși pentru cariere în domenii precum programare, inginerie, științe exacte, IT și cercetare.
- Abilități tehnice :
Vei învăța multe despre calculatoare, algoritmi și rezolvarea problemelor, abilități foarte valoroase în lumea modernă.
- Continuitate în studii : Dacă te interesează facultăți precum Informatică, Matematică, Inginerie sau Economie,.

Dezavantaje sunt :
- Dificultate: Materiile pot fi mai dificile, mai ales dacă nu ai o atractie puternică pentru matematică sau informatică.
- Presiune : Poate exista o presiune mai mare pentru performanță, dat fiind că este un profil destul de competitiv.

Profil Filologie!

Avantaje:
- Abilități de comunicare:
Vei dezvolta abilități excelente de scriere, citire și comunicare, esențiale în multe domenii.
- cariere. Poți urma cariere în domeniul educației, jurnalism, traduceri, relații publice, marketing sau turism.
- Studii care se concentrează pe relatiile dintre oamenii, adică vei învăța despre literatură, cultură și limbă, ceea ce îți va oferi o înțelegere profundă a societății.

Dezavantaje:
- Perspectiva de muncă : În unele cazuri, oportunitățile de muncă pot fi mai limitate în comparație cu profilurile tehnice, dar depinde foarte mult de domeniul ales.
- Mai puțin accent pe științe exacte (mate, fizica, chime, biologie )

Ddepinde de pasiunile tale, abilitățile pe care dorești să le dezvolți și carierele pe care le ai în vedere. Gândește-te la ce îți place mai mult și unde te vezi în viitor. Poate ar fi util să discuți și cu profesori sau părinții.Succes în decizie!

| LisaJulie a răspuns:

La Filologie esti intr-adevar mai bine pregatit pentru slujbe ca avocat, judecator, procuror, grefier, jurnalist, profesor sau senator dar nu mai faci matematica, fizica, informatica daca ai facut si nici chimie sau biologie! La mate-info vei faci intensiv informatica, matematica si fizica, cat si chimie si biologie dar daca nu esti pe bilignv unii spun ca acolo se neglijeaza limbile straine si romana cat si stiintele sociale, dar daca esti vei putea mult mai usor sa devii programator, IT-st sau lucrezi in telecomunicatii! Acum tu decizi la ce te pricepi mai bine

| Violleta2022 a răspuns:

Avantajele si dezavantajele sunt in functie de tine si materiile la care esti buna.
Degeaba iti recomandam noi mate-info daca tu nu esti buna la mate si nu vei fi capabila sa intri, asadar tu singura trebuie sa decizi ce vrei sa faci in viata, la ce profil sa intri, in functie de materiile la care te descurci cel mai bine.

| Xena20 a răspuns:

Conteaza in primul rand sa îți placă ție, alege in funcție de ce crezi că îți place mai mult și că te-ai descurca mai bine. Așa mai de viitor e informatica, dar dacă nu ești sigur că te atrage mai bine alege altceva.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Sunt profile FOARTE diferite si odata ce ai intrat la unul, greu mai schimbi.
Daca intri la profil uman, nu mai poti recupera matematica, informatica ca sa treci la profil real.
Tu trebuie sa te gandesti acum ce vei face in viata, cam ce facultate vei urma.
Asa ca gandeste-te bine de tot.