| anonymPS a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare, daca pe primul semestru am nota 7 la purtare si pe al doilea semestru am o nota sub 4, toate punctele fiind scazute doar din cauza abstentelor, se poate sa raman repetent?
P.S.: Sunt in clasa a 10-a!

7 răspunsuri:
| Johnny69 a răspuns:

Pe al doilea semestru ai nota 3 la purtare?

| anonymPS explică (pentru Johnny69):

Nu stiu sigur, dar stiu ca am peste 120 de absente pe ambele semestre.

| anonymPS explică (pentru Johnny69):

Nu stiu sigur, dar stiu ca pe ambele semestre am peste 120 de absente.

| anonymPS explică:

Nu stiu sigur, dar stiu ca pe ambele semestre am peste 120 de absente, iar pe primul am nota 7 la purtare.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca media anuala la purtare este sub 6 atunci ramai repetent.

| anonymPS explică (pentru Ioandelasal):

Pai eu stiam ca pana in clasa a 10-a invatamantul este obligatoriu si poti ramane repetent doar daca esti corigent la 3 materii, si nota la purtare se discuta in consiliul profesoral.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru anonymPS):

Nu stiai bine. Invatamantul este obligatoriu dar nu este obligatoriu sa te treaca daca nu indeplinesti conditiile prevazute de normele legale in materie.
Conform ROFUIP situatiile de repetentie sunt mai multe, inclusiv cea cu media anuala la purtare sub 6, citez:
"ART.67.(1) Sunt declaraţi repetenţi:
  a) elevii care au obţinut medii anuale sub 5, 00/calificativul "Insuficient" la mai mult de două discipline de învăţământ;
  b) elevii care au obţinut la purtare media anuală mai mică de 6, 00/calificativul "Insuficient", respectiv mai mică de 7, 00 în cazul liceelor pedagogice şi teologice, indiferent de mediile obţinute la disciplinele de studiu;
  c) elevii corigenţi, care nu se prezintă la examen sau care nu promovează examenul la cel puţin o disciplină;
  d) elevii amânaţi, care nu se prezintă la sesiunea de încheiere a situaţiei şcolare la cel puţin o disciplină;
  e) elevii exmatriculaţi, cu drept de reînscriere; acestora li se înscrie în documentele şcolare "Repetent prin exmatriculare, cu drept de reînscriere în aceeaşi unitate de învăţământ sau în alta".
  (2) În învăţământul primar repetenţia apare numai după finalizarea ciclului de achiziţii fundamentale (clasa a II-a). Elevii care, la încheierea clasei I, se găsesc în situaţia prevăzută la alin. (1) vor rămâne în colectivele în care au învăţat în clasa I şi vor intra într-un program de remediere/ recuperare şcolară, realizat de învăţătorul clasei, împreună cu un specialist de la centrul judeţean/municipal de asistenţă psihopedagogică."