| MihaiAndy1737 a întrebat:

Salut, întrebarea mea e cam asa un medic specialist, cum ar lucra? Adică cum ar fi de garda, sau la munca...Mai pe scurt un program? (Chirurgie ortopedie)

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde cine il angajeaza, daca este spital privat, de stat sau doar o clinica unde se fac doar consultii si mici interventii chirurgicale.
La spitale se fac garzi asta deja stii, iar la consultatiile de la clinica este program normal de cate 6-8 ore, dimineata ori dupa amiaza.

| eliancodrut a răspuns:

Programul unui medic este de 7 ore pe zi.lucratoare.
Situatiile medicilor de specialitate pot fi: in spital "pe secti" cum spun ei, in policlinici sau cabinete de specialitate si cabinete de specialitate private.
In plus, in cadrul spitalelor sunt organizate echipe de urgenta de diferite specialitati. Orele de garda sunt platite separat. De asemenea, la spitalele mici sunt medici de serviciu la domiciliu, care sunt chemati la urgente.
De regula, medicii specialisti din spitalele au ore sau chiar zile de consultatii in policlinica. Rar sunt medici care fac numai consultatii, deoarece sunt obligati sa aiba zile sau ore de spital.
Medicii de la clinicile private au regim altfel, dar si la acestea lucreaza in majoritate medici care lucreaza si in spitale, orele lucrate aici fiind in afara programului de lucru bugetar