| Haiducul325 a întrebat:

Salut! La o centrala termica prin condensare ariston genius one+ de 35kw este vreo problema daca dimineata dai temperatura la 19-20 grade si seara la 22, ii aduce vreo uzura in plus sau trebuie sa tii o temperatura constanta permanent fara sa te joci la grade? si consuma mai mult sau mai putin daca ii schimbi temperatura decat sa o lasi la o temperatura permanenta?

3 răspunsuri:
| kalasnicov22 a răspuns:

Nu are nimic, poti sa-i schimbi temperatura si din 5 in 5 minute.
Exista posibilitatea ca la 22 de grade sa consume chiar dublu fata de 19.Depinde cat de bine este izolata locuinta si de temperatura exterioara.

| gabicoo a răspuns:

Dacă te referi la setarea temperaturii din termostat nu este nici o problemă.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Poti schimba temperatura.
E chiar recomandat sa opresti centrala cand pleci de acasa.

Cel mai bine (economic vorbind) ar fi sa instalezi un termostat in dormitor si living, astfel incat centrala sa se opreasca cand temperatura din camera atinge temperatura setata.