| Daryusxz a întrebat:

pentru a mentine greutatea pe care o ai cate kcal trebuie sa nu depasesti? Dar in cazul in care vrei sa cresti in masa musculara cum e corect sa procedezi?

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Trebuie sa nu depasesti numarul de calorii pe care corpul le arde. Valoarea este intre 2000-2700(in functie de corp). Ca sa pui masa musculara trebuie sa consumi alimente bogate in proteine, fibre si asa mai departe. Carnea de vita, pui, curcan, etc. Daca vrei sa pui masa musculara trebuie sa depasesti numarul de calorii proportional cu exercitiile pentru masa musculara.

1 răspuns:
| Sn4k3 a răspuns:

Depinde de fiecare, de obicei daca vrei sa nu te ingrasi trebuie intre 2000-2500 calorii, daca vrei sa cresti in masa musculara 2500+. Dar trebuie sa ai grija si de unde vin caloriile astea, carbohidrati simpli/complecsi, grasimi, proteine.