| AlExAlExAnDrU a întrebat:

Se aude ceva ciudat din spatele calculatorului de la ventilator ....era plin de praf si m-am gandit sa il sterg dar tot la fel face Ce credeti ca pot face?

Răspuns Câştigător
| pbsolver a răspuns:

1. Opreste calculatorul si scoate toate firele din el.
2. Daca ai comutator pornit/oprit in spatele sursei pune-l pe pozitia oprit (este afisata cu O)
3. Deconecteaza cu grija toate cablurile sursei din componentele calculatorului (placa de baza, procesor, placa video - daca este cazul, hdd, ventilatoare etc)
4. Aseaza unitatea pe orizontala (culc-o)
5. Ia o surubelnita medie in stea si desfa cele 4 suruburi care fixeaza carcasa pe sursa.
6. Apoi desfa carcasa sursei scotand cele 4 suruburi care o tin inchisa.
7. Desfa suruburile care tin ventilatorul atasat de carcasa si scoate-l din lacasul sau pentru a avea acces usor la el.
8. Desfa abtibildul de pe ventilator si vezi ca sub el ai o mica bucatica de cauciuc. Rolul acesteia este de a impiedica praful sa gripeze ventilatorul. Scoate-o cu o surubelnita dreapta sau un ceva ascutit (grija daca umblii cu un cutit)
9. Pune 1-2 picaturi ulei pentru mecanisme fine - NU ULEI ALIMENTAR, II VEI AGRAVA STAREA (nu mai mult - daca pui mai mult de atat, atunci cand vei porni calculatorul, tot uleiul se va imprastia prin carcasa pcului)
cand termina youtube de procesat video, ti-l pun aici

6 răspunsuri:
| tauruss a răspuns:

Salut.Face un zgomot ciudat deoarece ventilatorul este descentrat singura solotie este sa cumperi alt ventilator.Descentrat inseamna ca elicea aia de la el umbla putin.

| pbsolver a răspuns:

Mergi la piata si cumpara ulei pentru mecanisme fine (sau alt lubrifiant pe baza de ulei, nu vaselina), iti fac eu un tutorial pe care ti-l pun pe youtube si vezi acolo ce si cum

| AlExAlExAnDrU explică:

Multumesc :3 oricum am rezolvat

| pbsolver a răspuns (pentru AlExAlExAnDrU):

TPU este o comunitate in care userii se ajuta intre ei. n-ar fi frumos sa scrii aici cum ai rezolvat?

| AlExAlExAnDrU explică (pentru pbsolver):

Pai am facut ce mi-ai zis tu!