| ANONIM12737 a întrebat:

Salut TPU, sunt de doua luni in Olanda, am venit aici o perioada pentru a munci, doar ca uneori gândul ca sunt la mare distanta de casa imi da o stare de anxietate, mai pățeam asa si când mergeam cu galeria in alte orașe la meci, ceva sfaturi, pareri?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Se numeste nostalgia de casa (parinteasca).
Cu timpul se va atenua, dar si dupa ani mai poti avea dor de locurile natale.

| tonyc7 a răspuns:

E simplu. Te gandesti ca nu esti singurul in situatia asta, multi romani sunt plecati la distante si mai mari de casa!

| ANONIM12737 explică (pentru tonyc7):

Bineînțeles ca ma gandesc si la asta, dar fiecare persoană e diferită

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te gândești că ești în una din cele mai civilizate tari din lume și poate îți trece dorul de casa

| Violleta2022 a răspuns:

Care "mare distanta" de casa?
Sunt doar 2000 km!
Te urci in avion si in 2 ore esti in tara, sau cu masina in 20 de ore.
Eu stau la 20.000 km de tara... aia este distanta mare de tara, nu la o aruncatura de bat cum esti tu.