| Daniel_Dan_1997 a întrebat:

Salut, va rog fara raspunsuri inutile. am o acnee foarte rea si ma tot intreb o sa treaca vreo data mam cam saturat acum 4 ani a inceput cu cateva cosuri, acum 2 ani a incepu mai tare si acum 7 luni parca a bubuit dintr-o data de atunci am inceput tratamentul cu doxicilina si dupa 7 luni cu doxicilina daca las un pic doxicilina si nu iau macar o capsula la 3 zile incepe acneea cu fiecare zi trecuta se face din ce in ce mai rau si nu pot sa las doxicilina nici nu va incipuiti cat de urata se face. Dupa atata timp de ce nu mi-a trecut? chiar incep sa cred ca nu o sa imi mai treaca nici o data si stiu ca nu am voie atata doxicilina dar nu o las pentru nimic in lume, nu mai vreau sa vad in oglinda ce am avut acum 7 luni cand a bubuit deci ma uitam in oglinda si plangeam, timp 2 saptamani nu am iesit din casa, nu dormeam noptile daca nu incepeam tratamentul cu dermatologu, eram in stare sa fac orice prostie nu stiu cat mai rezisistam, acum mi-am revenit de aceea nu pot lasa antib. ce parere aveti o sa imi treaca pana la urma? am 19 ani impliniti ieri, ma ganedam ca o sa treaca pana acum dar nimic... deci ce parere aveti o sa imi treaca acneea vreo data?

Răspuns Câştigător
| JohnRifle44 a răspuns:

Baiatul asta a facut un vidoe despre experienta lui cu acneea. A avut una severa: https://www.youtube.com/watch?v=zcV3-rRtwPw

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu mai lua antibiotice, ca nu ajuta la acnee!
Acneea este produsa de hormonii tai, influentati de corpul tau/ sistemul endocrin si de ceea ce manaci!
Evita prajelile, afumaturile si mancarea gen: fast food, astea sunt cele mai rele pentru hormoni si indirect, declanseaza o acnee urata.

Ti-as recoamnda o igiena riguroasa, spalat cu apa calda si sapun dimineata si seara, curat cosurile si pus cate 1 picatura de ulei de arbore de ceai (tea tree oil) pe fiecare cos, inainte de culcare. Pana dimineata se vor usca si in 2-3 zile, dispar.
Nu uita: prosopul trebuie sa fie foarte curat, folosit doar de tine si doar pentru fata.

| cristimihailov a răspuns (pentru Violleta2022):

Pai daca e facuta de hormoni, de ce mai pune tea tree oil pe ele?

| Violleta2022 a răspuns (pentru cristimihailov):

Vorbim de 2 lucruri diferite:
1. acneea apare din caza hormonilor provocati de mancarea necorespunzatoare. Daca iti schimbi dieta si manaci cu grija, dispar si cosurile! Citeste despre inbalasul hormonal care provoaca schimbari in corp. O anumita mancare, care-i favorita si pe care o mananci foarte des, poate deregla tiroida de exemplu, iar in timp, iti poate da diverse simptome, sau boli (hipertiroidie sau hipototiroidie, gusa samd).

2. Dar, odata ce ai deja acnee, nu ai incotro si trebuie sa lupti cu ea, sa o inlaturi, sa o vindeci, iar tratamentul cel mai simplu si eficient este: uleiul de arbore de ceai.

| Betty12345678 a răspuns:

Cel mai bine e sa nu te iei dupa ce gasesti online si sa mergi la medic pentru un tratament corespunzator.Cunosc o fata care avea foarte mari probleme dar a reusit sa scape.

| Daniel_Dan_1997 explică (pentru Violleta2022):

Greta igena e 99% cat pot de mult, scimb fata de perna in fiecare seara, prosopu la fiecare stersatura, dimineata si seara dau cu acn aut oxy wash gel de dus e un gel special de curatare, pentru cosuri, inainte aveam isotrezin gel era minune dadeam pe cos seara dim nu mai e dar nu se mai importa acum am zynerit si mask plus ma ajuta foarte mult tratamentul, doxicilina incerc sa o las cand loam in fiecare zi eram curat tot acum iau la 3 zile pe fata sunt curat si pe spate imi mai ies cosuri si bube, basici... si cand pot o sa iau la 4 zile si tot asa, fara doxicilina deci nu mi se fac doar cosuri foarte multe bube sub piele foarte mari, si multumesc ciar o sa incerc sa le las si ai dreptate o sa incerc sa vad ce fac cu alimentatia sa am grija la ce mi-ai spus

| Daniel_Dan_1997 explică (pentru JohnRifle44):

Aha multumesc e ciar foarte intresant cu injectia facuta din... ciar o sa incerc.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Daniel_Dan_1997):

Antibioticul nu este recomandat decat in Romania, occidentalii nu-l recomanda in asemenea cazuri!
cand sunt implicatii hormonale, se dau tratamente si se recomanda dieta care sa ajute corpul, nu sa-i distruga flora microbiana prin prescrierea de antibiotice.

daca stii engleza, citeste aici:
https://www.google.com.au/......tps?/webhp

Daca nu stii, poti sa copy si paste in google translate ori cauta epe internet, aricole despre uleiul de arbore de ceai si acneea.
Copii australieni folosesc acest ulei cu foarte mare succes in acnee, si de cand traiesc pe aici, il folosesc si eu cam la detoate, avand o puternica actiune antimicrobiana, antifungica si anti parazitara.

| cristimihailov a răspuns (pentru Violleta2022):

Faptul ca e in foarte stransa legatura cu dieta. Ok.

Faptul ca ti se schimba profilul hormonal si asta iti cauzeaza problema. Personal consider ca e fals.

Daca vrei sa vezi cum e cu dieta si acneea, aici e destul de spus pe foarte scurt: https://nutritionfacts.org/video/saving-lives-by-treating-acne-with-diet/ doar ca e in engleza.

La final acnea este produsa in general de acnea vulgaris. Un neam de bacterie.

De aceea cand dai cu ulei de arbore de ceai, datorita proprietatilor antiseptice vezi niste imbunatatiri.

Faptul ca in adolescenta apare datorita schimbarilor hormonale este adevarat pe jumatate. In sensul ca nu doar schimbarea hormonala produce asta. Mai sunt niste chestii. E mai complicat aici.

Faptul ca o persoana consuma o mancare foarte des se cheama abuz. Nici tu nu ai rezosta sa mananci doar carne la gratar si nimic altceva. Sau icre. Sau ce vrei tu. Cu exceptia legumelor. Nu in mod special abuzul afecteaza tiroida. Cred ca primele afextate sunt ficatul, pancreasul si apoi la mare distanta vin restul.

2. Tratamentul de care spui tu este paleativ. Nu prea are legatura cu problema propriu zisa. Doar incearca sa faca un management pe termen lung al bolii.

Va trebui sa creasca sistemul imunitar intai. Apoi va trebui sa renunte la orice lactat si sa aiba o dieta low in zahar. Sa nu se apuce de carnuri. Cam de aici incepe totul. Apoi o cura alternativa impotriva acneii dupa ce s-a detoxifiat

| Violleta2022 a răspuns (pentru cristimihailov):

Tu poti sa consideri ce vrei, eu spun ceea ce oamenii de stiinta afirma.
Bolile hormonale sunt generate de ceea ce manacam, anumite legume manacate in cantitati mari sau numai carne, pot schimba balanta hormonala si genera anumite stari sau boli.
Citeste mai mult despre asta si te vei convinge si singur.

| cristimihailov a răspuns (pentru Violleta2022):

Ma tem ca tu va cam trebi sa te pui la punct cu asta. Daca spun "personal cred ca" ar trebui sa intelegi ca nu vorbesc de incredere ci este o forma politicoasa de a iti spune ca bati campii.

Desi am terminat 4 ani de studiu institutional de nutritie...

Dar na... banuiesc ca nici asta nu conteaza. Adevarul este ca tu cam crezi ce doresti. Ideea este ca o faci si gresit.

Pt tine: hormonii sunt niste substante foarte bine reglate in corp. Nu se schimba ca asa iti vine, ci "boala hormonala" este un simptom al unei conditii degenerative de cele mai multe ori.

Nu trebuie sa ma crezi. Mergi pe calea ta gresita. E o alegere nefericita. Dar libera.