| extremer11 a întrebat:

Salutare,

Am o mare nelamurire. Am fost de curand intr-o excursie unde am realizat o multime de poze, in jur de 1300 de cadre. Toate bune, doar ca atunci cand am ajuns acasa si am bagat cardul de memorie in laptop, am constatat ca imi lipsesc cateva poze bune. Mentionez ca pozele le-am realizat cu Nikon D3100, iar cardul de memorie este un ADATA, de 32 GB, clasa 10. Ulterior, am rebagat cardul inapoi in camera, dar nici pe camera nu le mai gasesc. Am inteles ca este posibil ca atunci cand am bagat cardul de memorie in laptop, laptopul mi-a detectat acele poze lipsa ca pe niste virusi si automat mi le-a sters, doar ca nu mi s-a mai intamplat asta pana acum. Am incercat diferite programe de recuperat poze, dar in zadar.
Acum intrebarea mea este: se mai poate face ceva? Exista vreo posibilitate sa mai recuperez acele poze sterse?

Multumesc!

8 răspunsuri:
| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Nu virsui, mai degraba fisiere corupte. Ar trebui sa vezi fisierele

| extremer11 explică (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Pai sunt cateva fisiere in acel folder, doar ca nu le pot deschide. Am niste caractere foarte ciudate

| Dragobeta a răspuns:

Nu, laptopul nu sterge nimic. Nu puteau fi vazute ca virusi. Nu stiu cine ti-a dat ideea.
Fisierele (pozele) erau corupte. Ori nu s-au inregistrat bine din cauza vitezei/luminii, ori cardul e defect pe acea portiune. Oricat de scump ar fi, nu e o garantie ca e perfect. Nu ai ce face. Nu se pot recupera. Si eu am patit. De atunci, daca am timp, verific fiecare cadru daca exista in aparat (inregistrat).

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru extremer11):

Nu ma pricep, dar poti incerca la un service calculatoare, laptopuri

| Cipi1212 a răspuns:

Există o aplicație pe Magazin Play.

| mihai69 a răspuns:

Ai cardul „pe moarte".
Ar fi o metodă să nu mai pierzi cadre, dar consumă foarte multă memorie: setezi camera să salveze "raw + jpeg".

Bula
| Bula a răspuns:

Probabil, acele fisiere lipsa au fost corupte.
Se intampla daca schimbi rapid modul de lucru sau inchizi aparatul, inainte sa se salveze complet pozele /filmarile facute.
Alta cauza poate fi daca ai sters poze si incepi o noua sesiune de pozare /filmare itr-un folder nou (mai ales dupa repornire).
Pentru a evita asemenea pierderi, sunt recomandate urmatoarele:
- verificarea pozelor facute, daca s-au scris pe card (sun viziibile)
- descarcarea cat mai deasa a pozelor, urnate de formatarea cardului
- evitarea stergerii pozelor prin aparatul cu care s-au facut, inainte de descarcare! "Gaurile" ramase intre pozele facute pot "innebuni" sistemul de fisiere facute!

| NLS a răspuns:

Nu mai pot fi recuperate, sunt corupte, si probabil asa au fost de la inceput.

Un motiv pentru coruperea datelor e calitatea slaba si viteza mica a cardului! (aparatul incearca sa copieze pozele pe card la o viteza mai mare decat poate cardul sa inregistreze)
Dar si durata de viata. Cardurile sunt exact ca SSD-urile.
Dupa un timp, mai laes folosite in conditii improprii, pierd celule, definitiv si ireversibil.
Cardul tau fiind un model vechi, probabil nu a avut deloc celule de rezerva, sau s-au epuizat si acelea.

Cumpara alt card, dar de data asta sa nu mai fie ADATA (sunt slabe),
si nu mai cumpara doar clasa 10.
(vezi ca pe cardurile de calitate, trebuie sa fie niste inscriptii, dintre care Class 10 e cea mai veche si cea mai depasita.
Uita-te sa scrie pe el in felul urmator:

UHS-I

U3 (U1 nu e ok, este echivalent cu Class 10, standard foarte vechi, iar U2 nu exista)

si daca se poate, sa scrie pe el V30, sau macar V10.
Desi V30 e mult mai bun pentru un astfel de aparat.

Toate acestea sunt standarde de viteza, nu au nici o treaba cu calitatea si durata de viata a cardului.

Mai exista uneori un insemn:
A1 si A2
A2 au durata de viata mai mare, rezista la mai multe scrieri.
)

Branduri de calitate:
SanDisk, Lexar, Samsung, Sony, PNY, Kingston, Toshiba, in aceasta ordine.

Nimic altceva (nu cumpara Transcend sau ADATA)

E doar inceputul, daca continui sa il folosesti, vei mai pierde in viitor poze, tot mai multe.

Întrebări recente