| LuFacs a întrebat:

Salutare.Am o problema cu un stik de 8 gb.Imi apar tot felul de caractere ciudate in locul numelui fisierelor si nici nu-l pot formata.Ce as putea sa-i fac?

10 răspunsuri:
| marriius a răspuns:

Deviruseaza-l. Cred totusi ca il poti formata. Ce mesaj iti da?

| marianvranceanul1 a răspuns:

Caracterele cuidate si fisierele care contin multe caractere ca semnele de punctuatie sunt virusi,.

| LuFacs explică (pentru marriius):

L-am scanat si e curat.Ii dau formatare, astept ceva timp si imi spune ca Windows nu a terminat formatarea.

| LuFacs explică (pentru marriius):

Am incercat si cu asta zice ca e protejat.

| marriius a răspuns (pentru LuFacs):

Poate merge asa:
1. Opresti computerul
2. Bagi stick-ul in USB
3. Pornesti computerul si apesi F8, imediat dupa pornire. Nu tii apasat tot timpul, faci click click pe F8 de mai multe ori.
4. Apare meniul si alegi Safe Mode with Command Prompt
5. Mergi la Start > Run, scrii comanda, apoi apesi Enter:
format G:
In loc de G: trebuie sa pui litera stickului.
Ai mare grija sa nu formatezi alta partitie.
Poti sa folosesti aceasta comanda pentru verificare:
dir G:
Vor fi afisate fisierele de pe partitia respectiva. Daca sint pe stick, e OK, daca e alta partitie schimbi litera.
8. Dai confirmare pe Y la formatare

| marriius a răspuns (pentru LuFacs):

Ai reusit?

| LuFacs explică (pentru marriius):

Nu inteleg ce trebuie sa scriu in Run?

| marriius a răspuns (pentru LuFacs):

Scrii comanda: "format g:" unde g poate fi si alta litera (adica stic-ul.) Daca dai comanda "dir" poti verifica ce litera are stick-ul. Ai mare grija sa nu formatezi cumva o partitie a hardului. Scuze ca scriu asa dar nu sunt sigur ca stii sa lucrezi in DOS.

| LuFacs explică (pentru marriius):

Nu merge nici asa.Am scris format e, fiindca stiku are litera E, si imi apare creare si formatare partitii pe hard disk, si acolo imi arata ca e in stare buna dar daca ii dau format la fel imi spune ca nu a terminat formatarea.Nu stiu ce sa ii mai fac. Cere altul.