| Garoafe a întrebat:

Stie careva daca poti face jocuri pentru. iphone in windows? Cu ce program? Dar sa poti face si tu caractere background etc sa nu fie facute de ei, de exemplu sa faci un caracter in photoshop si sa poti sa il pui in joc happy. Mai exact sa faci jocul de la 0.

Răspuns Câştigător
| ovidiuionita a răspuns:

Salut!
Pentru a putea crea aplicatii de iOS ai nevoie de un cont de Apple Developer. Din pagina lor, poti descarca SDK-ul, necesat crearii de aplicatii. Aplicatiile iOS si Mac OS X sunt create folosind XCode, ceea ce inseamna ca daca nu cunosti cat de cat limbajul de programare Objective-C, nu ai ce face.
Plus, contul de Apple Developer costa, altfel nu vei putea introduce aplicatiile tale in App Store.
O varianta gratuita ar fi sa le introduci intr-un repository din Cydia Store, disponibil doar pentru deviceurile ce au facut Jailbreak.
Insa, din nou, fara ceva cunostinte elemtare de Objective-C, nu vei putea face nimic.

3 răspunsuri:
| DimLight a răspuns:

Nu exista nici o forma oficiala de a face asa ceva.
poti instala(ilegal) hackintosh(mac pe un sistem pc/laptop) pe sistemul personal si sa programezi asa. nu stiu ce tooluri exista pentru ca nu am mac si nici hackintosh instalat

| Garoafe explică (pentru ovidiuionita):

Da stiu si eu de xCode dar pentru xcode iti trebuie Mac nu? Si chiar daca as avea un Mac tot ar trebui sa platesc pentru aplicatie sau se gaseste si de downloadat? Ca eu as incepe cu xcode` u vreo 2-3 luni sa ma obisnuiesc cu el si dupa sa platesc pentru developer...

| Garoafe explică:

A, si inca o intrebare... xcode`u ii cel mai bun pentru jocuri? Ca am vazut in mai multe tutoriale pe youtube ca tot xcode foloseau...