| Contda a întrebat:

Sunt băiat și am ginecomastie severa asta însemnând ca sanii îmi cresc excesiv, este normal ca ajuns la o marime și nu vreau sa exagerez 100D sau chiar 105D, sa încep sa port sutiene pentru sustinere adică din necesitate și pentru a nu avea disconfort, aștept răspunsuri și sfaturi va rog frumos, și recomandări de sutiene, am nevoie de o sursa de susținere menționez ca am încercat fel de fel de sutiene pentru ginecomastie și veste de compresie dar am nevoie de ceva de susținere pentru femei deoarece aceste accesorii nu sunt concepute pentru a susține asa mărimi de sâni, dar sutienele de femei sunt concepute pentru a susține aceste mărimi, deci în concluzie am nevoie de un sutien obișnuit pentru femei, aștept recomandări de sutiene, va rog frumos dacă știți ca știți unele modele care v au mulțumit va rog sa mi le recomandați și mie

10 răspunsuri:
| Giulia911 a răspuns:

Nu te ajuta sutienul, dar probabil o operație da. Doamne iarta-ma!

| Contda explică (pentru Giulia911):

Pana la operarie ma va ajuta cu susținerea lor, deci poți sa te oferi să-mi recomanzi câteva modele?

| Giulia911 a răspuns:

Iar de sutien ce vrei sa îți spunem? Du-te la Victoria Secret ca a băgat și pentru grase și probează ce vrei. Eu mi-am luat din Carrefour, 50 de lei. Dar e bun,bun,și, și ieftin! Sutienele sunt oricum la fel de oriunde le-ai cumpăra. Nu ne mai întreba nimic despre subiectul asta, te rugam. Sunt exact ca și chiloții, nu ai nevoie de instrucțiuni pentru cumpărare sau folosire, e ușor de dedus.

| GeogG23 a răspuns:

Sutienele cu burete ofera suport mai bun. Avand in vedere dimensiunea, recomand bretele mai groase, cu priza de 3 clame la spate. Nu recomand sa investesti in sutiene de fita/firma, ci incepe cu unele mai clasice, cu 30 de lei din piata. Sunt de mai multe tipuri, cred ca tutorialul acesta te-ar ajuta: https://www.glami.ro/blog/ghiduri/cum-sa-alegi-corect-marimea-sutienului/

Cauta sa iti fie plina cupa, ca sa nu te deranjeze.

| Contda explică (pentru GeogG23):

Ceva modele te rog poți să-mi recomandați?

| GeogG23 a răspuns (pentru Contda):

Ceva de genul acesta, as spune. Sunt cu cupa intreaga: https://glamgirl.ro/185-sutiene?categorii=cupa-intreaga

| Contda explică (pentru GeogG23):

La ce m-ar ajuta cupa întreaga, ce culori ar trebui sa folosesc pentru a se potrivi cât de cât pentru un băiat? Și cum sa le folosesc fără a le simți sub haine?

| Giulia911 a răspuns (pentru Contda):

Aha,ok. Ești troll.M-am liniștit acum.

| Contda explică (pentru Giulia911):

Ce troll visezi femeie?

| Vvistula a răspuns:

Este absolut normal să cauți suport dacă ai de-a face cu ginecomastie severă. Sutienele pentru femei pot oferi suport suplimentar, mai ales dacă cele concepute special pentru ginecomastie nu sunt suficiente. Iată câteva recomandări de sutiene care ar putea fi utile:

Sutien cu spate încrucișat: Acestea oferă un suport mai bun și pot ajuta la distribuirea greutății.

Sutiene cu balenă: Balenile ajută la menținerea formei și oferă un suport suplimentar.

Sutiene sport: Acestea sunt concepute pentru a oferi suport și confort în timpul activităților fizice.

Sutiene fără cupe: Pot oferi un suport mai uniform și mai confortabil, în special dacă ai o mărime mare.

Sutiene cu bandă largă: O bandă mai largă la spate și sub sâni poate oferi o susținere mai bună și poate ajuta la reducerea disconfortului.

Este bine să încerci mai multe stiluri și să găsești ceea ce funcționează cel mai bine pentru tine. De asemenea, consultarea unui specialist în îmbrăcăminte intimă sau a unui consilier în modă ar putea fi o idee bună pentru a găsi soluții care să se potrivească nevoilor tale specifice.