| Eugeniusu a întrebat:

Sunt elev in clasa a 11-a si am aproape 18 ani. Pot sa iau alocatia cat timp sunt la scoala sau cand implinesc 18 ani nu mai iau? Cineva mi-a spus ca trebuie sa merg sa fac o cerere la liceu sau ceva de genul. Cine ma poate lamuri si pe mine... dau funda si vot, multumesc!

Răspuns Câştigător
| BJK1903 a răspuns:

Dupa ce ai scos buletinul nou.

5 răspunsuri:
| BJK1903 a răspuns:

Salut,deci cand faci 18 ani te duci la secretariat cu o copie de buletin si ii spui secretarei ca ai facut 18 ani si cere o cerere pentru alocatie. Si tu o vei completa si scoala o sa o dea mai departe si gata. Numai bine happy

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti sa primesti alocatia de stat pentru copii, pe toata perioada liceului, chiar si dupa 18 ani. Cu cateva zile inainte de implinirea varstei de 18 ani te duci la secretariat, cu cartea de identitate si vei completa o cerere de alocatie.

| Eugeniusu explică (pentru BJK1903):

Cererea pentru alocatie trebuie facuta doar dupa ce scot buletinul sau pot s-o completez inainte sa implinesc 18 ani cu buletinul care-l am?

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Trebuie să CERI de la Secretariat o "Cerere pentru alocaţia de stat" ( http://cnaob.org/docs/burse2013/cerere_alocatie.pdf ).
Îţi trebuie şi o Copie după CI!

"Aceştia trebuie să completeze „Cererea pentru acordarea alocaţiei de stat pentru copii…" şi să o depună la secretariatul şcolii însoţită de copia actului de identitate (şi de extrasul de cont în cazul în care acesta optează pentru plata în cont bancar).
Totodată, plata alocaţiei va fi sistată pe perioada vacanţei de vară şi plata urmând să fie reluată din oficiu la începutul anului şcolar următor pe baza confirmării de către şcoală a continuării studiilor de către tânăr." - SURSA :
http://www.isj.dj.edu.ro/......odules.php

Actele respective le depui la Secretariatul liceului şi aceştia le vor depune mai departe.

Vezi şi actele de la linkul :
...odules.php

Toate cele bune!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns (pentru Eugeniusu):

C.I. ( Cartea de Identitate, NU "buletinul" ) TREBUIE reînnoită/schimbată ÎNAINTE de împlinirea vârstei de 18 ani sau înainte de expirare!

Poţi să-ţi schimbi C.I. cu cel mult 6 luni şi/sau cu cel PUŢIN 15 zile ÎNAINTE de a expira.

"In conformitate cu prevederile legale, cetățenii sunt obligati sa se prezinte, in termen de 15 zile de la împlinirea vârstei de 14 ani sau cu cel mult 180 de zile înainte de expirarea termenului de valabilitate a actului de identitate, dar nu mai putin de 15 zile, la serviciul public comunitar de evidenta a persoanelor la care sunt arondati cu domiciliul sau reședință, pentru a solicita punerea in legalitate cu un act de identitate. Nerespectarea acestor prevederi atrage raspunderea contraventionala, care se sanctioneaza cu amenda cuprinsa intre 40 lei si 80 lei, fara a exista posibilitatea achitarii, in 48 de ore, a jumatate din minimul sumei prevazute. " - SURSA :
http://depabd.mai.gov.ro/cadru_legal.html

Trebuie să mergi la Direcţia de Evidenţă a Populaţiei de care aparţii!

Vezi alte detalii la linkul :
http://depabd.mai.gov.ro/eliberare_CI_18.html