| spaimaspaima a întrebat:

Am facut o comanda la PC GARAGE la un sistem l-am montat tot in regula functioneaza... am descarcat un joc care se numeste APB RELOADED dar am o problema cand intru in joc dupa 10 - 15 sec se blocheaza tot pc asta e doar la acest joc la world of tanks, league of legends n-am treaba deloc le joc la ultraa oare ce poate fii? tin sa mentionez ca inainte sa se blocheze se aude un fel de sunet mai ciudat da nu stiu de la ce vine placa video sau procesor... poate trebuie sa fac ceva setari ca piesele sunt noi! daca stiti ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Cum ziceam, asta e optimizat atit de prost, incit e posibil sa solicite sistemul cit 2 jocuri "normale". De aia zic sa rulezi un burn in test serios.

6 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

APBR e un rahat. Ce sistem ai asamblat ma rog? Sa ne lamurim si noi. Posibil sursa sau placa video sa aiba o problema, dar nu m-ar mira sa fie un bug. APBR e o mizerie din orice punct de vedere, inclusiv al optimizarii.

| spaimaspaima explică (pentru KodrutZ):

Intel Core i5 4460 @ 3. 20GHz
Haswell 22nm Technology

4. 00GB hyper red 1600 mhz

ASRock B85M-DGS (CPUSocket)

Asus r9 270 directu

sursa super flower 450 w - 130 la reducere de la 160.

cum am spus restul imi merg bine n-am nici o problema dar la apb nu stiu ce dracu poate sa aiba marti vine un specialist la mine si il intreb dar pana marti mai e daca mai ai sa imi dai ceva sfaturi...

| KodrutZ a răspuns (pentru spaimaspaima):

Hmmm... sursa de 450W fara amperaje prea sanatoase la un R9 270, posibil sa fie acolo buba. Daca dai sa rulezi un 3D Mark sau mai bine un Furmark timp de macar 30 de minute, merge ok sau face figuri?

| spaimaspaima explică (pentru KodrutZ):

Nu as crede ca e de la sursa buba ca alte jocuri imi merg perfect numa la cct asta de APB se blocheaza.

| spaimaspaima explică (pentru KodrutZ):

Kodrutz gata frate am gasit buba creca de la sursa e cum ai spus tu. cand deschid si chrome sau chestii de astea se aude ca un fel de sunet ciudat un iii continu dupa se opreste dupa ce schimb iar ii dau sa lucreze iar iii iar se opreste am stat atent si am ascultat in carcasa cu carcasa deschisa. doar vreau sa stiu si motivu de ce face asa nu poate sa le dea curent destul la piese mai ales in jocu ala apb ca acolo poate cere mai mult piesele au performanta si sursa nu le da curent necesar oare asa este?

| KodrutZ a răspuns (pentru spaimaspaima):

Mdah, din pacate am avut dreptate. Tiuie in load, nu e (foarte) anormal. Anormal e cind tiuie si ai si probleme de-astea cum ai tu. Eu am avut un Sirtec de 400W inainte si nu tiuia niciodata, acum am un Seasonic Fanless de 460W pe care am dat vreo 600 RON si tiuie. Sa o auzi cum face in standby... dar nah, nu am nici o problema cauzata de ea. In concluzie, e posibil sa nu fie sursa nici la tine, chiar daca tiuie. Posibil sa nu aiba amperaj suficient pe linia de 12 pentru placa video si sa cauzeze probleme in load, de aia iti zic a treia oara sa rulezi un Furmark sau un 3D Mark juma' de ora sa vezi daca ai probleme sau nu. Daca sursa ta e asta - http://www.pcgarage.ro/surse/super-flower/sf-450p14p-450w/ - sfatul meu ar fi sa o schimbi URGENT. Chiar daca nu e de la ea problema, nu pui intr-un sistem ca al tau sursa cu randament de 78% si PFC pasiv, in puii mei. Asta de exemplu e foarte ok - http://www.pcgarage.ro/......xehx-450w/