| Cata_Cata_1998_JZAm a întrebat:

Am o intrebare, si anume, cati bani se castiga din Youtube? Vreau raspunsuri din propriile voastre experiente, ex: cat ati castigat si ce nr de view ati avut.
Nu doresc raspunsuri gen: " Este foarte greu, in Romania se castiga putin, nu poti trai din asta, nu o face pentru banii " deoarece mi-am achizitionat un PC performant de gaming, un microfon bunicel, si as putea face ceva serios, repet, de placere, doar ca nu strica un mic venit.
Ex: la 1000 view cat se castiga?

4 răspunsuri:
| Szisza112 a răspuns:

Buna ca sa castigi bani din YouTube este foarte greu.
In primul rand, trebuie sa ai o camera buna care sa filmeze bine sa editezi ca lumea si sa stii sa te joci cu anumite programe si efecte, si trebuie sa iti dedici mult timp in chestia asta.
In al doilea rand. Dupa ce ai rezolvat chestiile de mai sus, trebuie sa stii ca pe YouTube nu primesti bani daca ai 1000 de vizualizari.
Prima data trebuie sa incepi sa faci multe videoclipuri, vei incepe cu numar mic de abonati dar daca esti bun vei creste in numar, daca devii foarte cunoscut si lumea te va adora atunci vei fi bagat in seama si de cei de la YouTube. Iar ca sa primesti bani trebuie sa ai un anumit numar de abonati minim 50.000.
Asa ca nu este asa usor sa faci bani din chestia asta mai ales din gaming fiind putin mai ignorat pe YouTube
Sfatul meu este sa faci chestia asta daca o faci, din placere nu pentru bani. Iar daca o sa ajungi sa castigi sa stii ca nu stunt multi.
Si retine nu faci bani din numarul de vizualizari ci din numarul de abonati si din nivelul de popularitate.
O zi faina.

| KodrutZ a răspuns:

In cazul asta fa-o de placere si mai discutam de bani peste un an. Sau - si mai bine - da-l draq de YT si baga-te pe Twitch.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Szisza112):

Esti paralel cu Youtube-ul. Poti face bani si la 1000 de abonati. Pur si simplu faci un parteneriat si gata, nu iti trebuie 50000 de abonati. Gaming-ul nu e deloc ignorat in Romania. De fapt, se fac cam cei mai multi bani pentru ca e mai usor sa faci reclama unui site/server/canal de Youtube/pagina de Facebook/site etc. decat sa faci reclama unui produs. Iar banii ii faci din numarul de vizualizari. Degeaba ai 100 de milioane de abonati daca nicio vizionare nu faci pe zi.

| nico200 a răspuns:

10 centi pe 1000 de vizualizari