| Zodiac a întrebat:

Am o mare problema cu laptopul.Am achizitionat un HP Pavilion 2011sq cu o placa video ATI Radeon de 2gb.In terorie pe placa asta trebuie sa ruleze Diablo 3 fara pobleme doar ca mie nu-mi merge nici macar Most Wanted 2012.

Precizez ca atunci can accesez dxdiag la Video imi spune ca am Approx. total memory : 759 MB.
Am instalat aproape toate diverele posibile dar nu reusesc sa-i dau de cap.

Am un prieten cu o placa nVidia de 2GB si lui ii vede 1759 MB
Nu stiu ce sa mai fac.

Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| victorandrei a răspuns:

Vezi daca ai prin control panel ceva instalat de la radeon, deschide-l si trebuie sa ai acolo setarile si sa gasesti o lista cu aplicatiile pe care le deschide cu placa dedicata. Adauga in lista si jocul respectiv

7 răspunsuri:
| victorandrei a răspuns:

Pai ai 2 placi video. Una care foloseste procesorul Intel si ram ul sistemului si care se numeste Intel HD Graphics 4000 si cea dedicata care foloseste procesorul si ramul propriu. Windowsul "porneste" pe placa integrata pentru a tine cat mai mult bateria si doar in jocuri intra nVIDIA (dar nu in toate). Daca dai clik dreapta pe executabila jocului ai acolo "run with graphic procesor..." si selectezi NVIDIA ca default.

| Zodiac explică (pentru victorandrei):

Ai inteles gresit.Eu nu am placa video nVIDIA.Eu am Radeon.

http://postimage.org/image/4jemrp627/
Asa imi arata la placa video in dxdiag

| victorandrei a răspuns (pentru Zodiac):

Indiferent daca ai nVIDIA sau radeon mai ai una integrata Intel hd graphics, trebuie sa setezi sa intre in joc folosind placa video dedicata.

| Zodiac explică (pentru victorandrei):

OK inteles, dar cand dau click dreapta pe un execcutabil al oricarui joc nu am optiunea moentionata de tine cu "run with graphic procesor...".

| Zodiac explică (pentru victorandrei):

Multumesc enorm.L-am rezolvat.Acum ma pot bucura de placa video la maxim

| victorandrei a răspuns (pentru Zodiac):

Cu placere :d o fundita ceva? big grin

| victorandrei a răspuns (pentru victorandrei):

Te rog sa citesti mesajul din private. Ms