| Mândroane_Rodolffo_1990 a întrebat:

Buna as vrea sa stiu ceva despre pc-uri, ung gtx 1050 si un amd fx-6100 cum ar merge cs go, gta 5, pubg,ets, jocuri mai noi si mai mari? Gen cate fps? Si puteti sa imi spuneti cine are gen ce am zis eu mai sus gtx si amd aceleași? Si as mai vrea sa imi explicati cu ce e diferit gtx 1050 si gtx 1050 it?

Răspuns Câştigător
| SilviaDulcik a răspuns:

Diferența dintre GTX 1050 și GTX 1050 TI o găsești aici: https://www.nvidia.com/en-us/geforce/products/10series/geforce-gtx-1050/
În principiu cele mai mari diferențe sunt:
- La numărul de nuclee CUDA: 768 (GTX 1050 TI) și 640 (GTX 1050)
- La memoria video: 4GB (GTX 1050 TI) și 2GB (GTX 1050)

OBS: Versiunea de GTX 1050 la laptops poate să vină cu 4GB memorie video, cele pentru calculator vin numai cu 2GB.

FX6100 este destul de vechi și slăbuț, însă încă se ține bine, mai ales dacă îi faci și un OC.
Sunt și jocuri pe care greu le joci pe acest procesor (și pe orice procesor AMD, în general, până la seria RYZEN), cel mai bun exemplu este seria Saints Row. (Vorbesc din experiență, am avut FX 6300, care era puțin mai bun față de FX 6100).

1 răspuns:
| alexboss2020 a răspuns (pentru SilviaDulcik):

Da ai dreptate, seria RYZEN cred ca este singura serie de procesoare de la AMD care poate mentine peste 100 fps-uri in jocuri si gameplay-ul sa fie smooth!