| mugurelpetru a întrebat:

Buna TPU am o problema cu laptop ul Dell xps 14z, normal are doua placii, Intel GMA HD 3000 si NVIDIA Geforce GT 520M. tin sa va zic ca a trebuit sa instalez driver ul de la placa dar am instalato doar pe Intel, asta e problema? si daca cum s o rezolv?
Si daca nu ziceti mi cum sa activez una dintre placi
Dau funda

2 răspunsuri:
| Sergiu2306 a răspuns:

Click dreapta pe My Computer-Properties si ai in stanga Device Manager, click pe el!
Ti se deschide o fereastra noua cu o lista, ai acolo Display adapters, dai click pe sageata din stanga iconitei cu monitor, daca iti apar acolo ambele placi video, fara semn de exclamare in fata inseamna ca sunt instalate ambele. Windows-ul iti foloseste placa Intel HD, si doar unele aplicatii folosesc placa nVidia!

Daca pasii de mai sus sunt corecti, da-i click dreapta pe desktop, nVidia control panel, din stanga alegi Manage 3D settings si la Preferred graphics processor pui High-performance nVidia processor, dupa care apesi jos Apply! Apoi in stanga alegi Set PhysX configurations si la Select a PhysX Processor pui GeForce 520M, dupa care apesi jos Apply! Poti inchide fereastra cu nVidia control panel!

Sper ca te-am ajutat

| mugurelpetru explică (pentru Sergiu2306):

Da am dat click dreapta desktop si nu am gasit Nvidia contral panel. si in device manger nu avea in fata semnu exclamari