| qNeo a întrebat:

Ce ar trebui sa schimb din pc pentru a merge jocurile mai bine

rocesor: Intel(R) Core(TM)2 CPU 4400 @ 2. 00GHz

Memorie RAM 2.00 GB

Placa video:GeForce GT 630

Placa de baza:G41M Combo

Plss cand intru in cs go cand mai am 5 sec de asteptat mi se blocheaza si ma scoate afara nu stiu de ce si vreau sa stiu oare e ceva de la joc sau trebuie sa imi schimb ceva din pc PLSS FUNDA

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La procesoare trebuie sa tii cont de niste lucruri:
1. Niciodata, niciodata un procesor AMD nu va merge pe un socket Intel. De ce? Simplu: sunt firme concurente.
2. Nicodata, niciodata un procesor mai nou nu va merge pe o placa veche. De ce? Simplu: au interes ca atunci cand schimbi procesorul sa schimbi si placa de baza, unori si memoria si HDD-ul.
Atunci:
- socket-ul are un format. La placa ta socketul este LGA 775 sau pe scurt 775. Pe acest socket nu merg decat procesoarele care au acelasi socket, LGA 775. Aceste procesoare nu s-au mai fabricat cand au aparut i3. Deci core 2 duo este ultimul format suportat. Nu prea mai gasesti si eu ti-am dat un link sigur pe care-l poti folosi;
-mai mult, placa ta de baza suporta doar anumite frecvente de transfer: 1333/1066/800 Mhz. Deci chiar daca, prin absurd, vei gasi un procesor cu frecventa mai mare sau mai mica, placa ta nu-l va suporta.
Cele mai bune care le-ai putea folosi ar fi astea: Core 2 Extreme QX6850
si
Core 2 Extreme QX9650 (cel mai bun).
Nu le-am gasit la noi. Daca le gasesti undeva, succes!

19 răspunsuri:
| VladyXR a răspuns:

Trebuie sa iti cumperi alt sistem pc, csgo nu mai suporta procesoarele dual-core vechi.

| qNeo explică (pentru VladyXR):

Pai man nu pot sa imi schimb placa de baza si dupa sa imi iau un procesor?

| CPAElites a răspuns:

Tot.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poti incerca sa schimbi procesorul cu asta: http://www.pcmadd.com/......70003.html
Cat despre memorie mai poti pune 2 Gb DDR2 la 1066 Mhz si 2 placute de 2 Gb la 1066 Mhz dar de data asta DDR3. In felul asta vei avea 8 Gb de RAM si va merge totul mai usor. Mai mult, poti pune in loc de HDD un SSD ceea ce-i va aduce PC-ului, un plus de viteza.

| alexboss2020 a răspuns:

Cam tot iti sugerez sa iti scumperi alt pc, ca daca e sa ul upgradezi cam tot trebuie sa ii schmbi, rami, placa video, procesorul.Cumparati alt pc dar pe piese ca iesi mai bine

| qNeo explică (pentru Salontanul):

Man te rog raspunde te rog mult am gasit un procesor AMD poti sa imi spui daca il pot lua pe asta? plss http://www.pcgarage.ro/procesoare/amd/vision-a6-6400k-39ghz-box/

| qNeo explică (pentru Salontanul):

Core 2 Extreme QX9650 pot sa il gasessc pe alte site-uri sau unde ca pe ala vreau sa il iau...sau nu se fabrica deloc?

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru qNeo):

Nu-l gasesti decat second hand. Poate fi pacaleala. Cauta! Ce-i asa greu sa scrii in browser?
Uite unul cu garantie si drept de retur in 10 zile lucratoare daca nu merge. http://www.samwise.ro/......33mhz-1801

| qNeo explică (pentru Salontanul):

Am gasit si eu unu pot sa il iau pe asta? https://www.okazii.ro/......a187155359

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru qNeo):

Sigur ca da. Daca are socketul la fel si frecventa se incadreaza, normal ca poti. Ti-am explicat asta! Nu inteleg, insa, de ce ai lua un procesor mai slab si fara garantie?! Nu te-ai gandit la asta?

| qNeo explică (pentru Salontanul):

Mersii mult fratee! happy dupa ce imi iau asta mai ma scoate din cs go? laughing)

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru qNeo):

Apropo! Daca vrei sa compari doua procesoare uite aici: http://cpuboss.com/

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru qNeo):

Vezi ca ti-am completat raspunsul de mai sus. Mai citeste o data ce am scris. Cat despre jocuri, eu nu ma bag in asa ceva. Nu pot sa-ti raspund la asa ceva. Am trecut cu mult de perioada jocurilor. Ma pricep doar la hardware si la softuri.

| qNeo explică (pentru Salontanul):

Aaaa...deci al tau e mai bun nu? ala care l-ai trimis tu...il iau pe al tau laughing) Multumesc mult man

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru qNeo):

Da. Am uitat sa-ti raspund de la inceput. Poti sa le compari daca vrei. Mai mult, al meu este cu garantie.

| qNeo explică (pentru Salontanul):

Bine il cumpar pe al tau poti sa imi spui cam cate fps-uri o sa am in cs go cu procesoru ala sau? laughing)

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru qNeo):

Habar n-am. Banuiesc ca nu vei simti o imbunatatire majora. Placa ta de baza este veche. La jocuri se adauga mereu lucruri noi. Ar fi bine, daca ai putea, sa treci pe o placa cu socket LGA 1150 sau 1151.

| qNeo explică (pentru Salontanul):

Cam cat ar costa o placa de baza de aia si alt procesor?

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru qNeo):

Cauta dupa socket pe net. Vei gasi diferite preturi si le compari. Undeva de la 200 si ceva de lei pana la cateva zeci de sute. Chestia este ca sunt mai scumpe procesoarele. Alea merg de la 400 lei in sus si unul bun este in jur de 1000 lei.