| anonim_4396 a întrebat:

Care este posibilitatea ca dupa aproape 3 ani un laptop sa se strice? Adica il folosesc zilnic, bateria nu prea ma mai tine mult, asa ca il tin mai tot timpul in priza. In rest mai nimic nu s-a schimbat de atunci de cand l-am luat. Deci care ar fi posibilitatea sa se strice? Cam cat de mult poate "trai" un laptop?
Multumesc anticipat!

11 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| MihaelaDart a răspuns:

Depinde de cat ai grija de el, nu cred ca exista o "viata" pentru acesta. Primul meu laptop Toshiba m-a tinut 7 ani. Bateria lui s-a dus dupa 4 ani si apoi numai in priza il tineam. Il foloseam aproape zilnic si intens.

Al doilea laptop Asus, bateria a cedat dupa 2 ani si numai in priza sta, desi ca laptop este ok.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Unele sunt facute sa se strice ca sa cumperi altul. Poate ai noroc si nu ai nimerit unul din ala.

Răspuns utilizator avertizat
| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru MihaelaDart):

Si eu am un ASUS si trebuie sa ii schimb bateria.

| octav005 a răspuns:

Depinde si cate ore il folosesti pe zi, orice componenta se incinge, suprasolicita, si se poate umfla un condensator dupa placa de baza, placa grafica, HDD, ETC,

| MihaelaDart a răspuns (pentru Cinevacatoatalumea):

Daca as schimba bateria laptopului m-ar costa cat nu mai face al meu, pentru ca bateria mea nu este detasabila, este cu
tot cu carcasa de la laptop.

| xPanth3r a răspuns:

Buna AnimeLover95 depinde laptopul dupa cum este folosit si ingrijit adica daca tu il folosesti normal iti poate trai chiar si 15-120 de ani acum in colo insa daca nu il ingrijesti cand ma refer ca nu il ingrijesti ma refer ca nu l cureti de praf la cooler sau sa ii schimbi pasta termo-conductoare ce incalzeste proccessorul daca ai ingrija foarte mult de el te va tine foarte mult timp! CU mare placere

| Mayhem666 a răspuns (pentru xPanth3r):

Pai il folosesc in jur de 10-14 ore pe zi, si nu l-am curatat de praf niciodata, si il am de aproape 3 ani, deci cred ca ar fi cazul sa il curat, daca vreau sa ma mai tina.

| xPanth3r a răspuns (pentru Mayhem666):

Da, asa este daca doresti sa-l cureti de praf stiu eu un prieten bun pe nume Dani (Lupu) el te v-a ajuta cu siguranta!

| Nyya a răspuns:

Laptop-urile sunt facute sa se strice!(pentru ca oamenii sa dea iar banii ca prostii) si da, depinde la ce-l folosesti laughingSper ca te-am ajutat