| AlexandruDan1996 a întrebat:

Am nevoie de un un program c++ care sa imi descarce un program de la o adresa url si sa il execute. Ma poate ajuta cineva cu codul c++?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai libraria curl pentru downloadat si functiile exec pentru linux respectiv execl pentru windows pentru rularea unui executabil

| AlexandruDan1996 explică (pentru suntserios):

Ai putea sa imi scrii tu codul?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru AlexandruDan1996):

Il scrium, dar o sa imi pierd 3 minute fix degeaba. nu ai sa reusesti fara librarille care trebuie instalate niciodata niciodata.

Codul e pentru linux presupunand ca descarci direct executabilul si nu vreo arhiva sau ceva

size_t write_data(void *pentru, size_t size, size_t nmemb, FILE *stream) {
size_t written;
written = fwrite(pentru, size, nmemb, stream);
return written;
}

int main(void) {
std::string url = "yourUrlhere";
CURL *curl;
FILE *fp;
CURLcode res;
char outfilename[FILENAME_MAX] = "yourFileLocationHere/yourExecNameHere.exe";
curl = curl_easy_init();
if (curl) {
fp = fopen(outfilename,"wb");
curl_easy_setopt(curl, CURLOPT_URL, url);
curl_easy_setopt(curl, CURLOPT_WRITEFUNCTION, write_data);
curl_easy_setopt(curl, CURLOPT_WRITEDATA, fp);
res = curl_easy_perform(curl);
curl_easy_cleanup(curl);
fclose(fp);
}

exec(yourFileLocationHere/yourExecNameHere.exe);

return 0;
}