| MinaLovee a întrebat:

Salut, cine ma poate ajuta cum sa joc Twister? Eu stiu cum se joaca, dar sunt diferite de jocuri in diferite cutii, in jocul pe care il am eu sunt culorile rosu, albastru, galben si verde si plus intr-un cerc violet un nor, si in alt cerc violet un semn de parca ar si litera T. ajutati-ma va rog, nu stiu ce sunt semnele astea, jocul meu este in alta limba adica greaca si nu pot descifra acele semne, ajutati-ma trimitetimi siteuri unde scrie pe elngleza sau romana. Dau FUNDA la cel mai bun raspuns, dar va rog ajutati-ma cit mai rapid... FUNDA...

2 răspunsuri:
| blitzenn21 a răspuns:

Twister este primul joc de societate care presupune efort fizic si care include in recuzita sa si prezenta activa a jucatorilor. In prezent este jucat de aproape 65 de milioane de oameni din intreaga lume. Este un joc distractiv atat pentru copii, cat si o modalitate foarte buna de a petrece timpul cu prietenii si familia.

Descrierea jocului de Twister

Jocul este alcatuit dintr-o panza sau o saltea dreptunghiulara de plastic care sta intinsa pe podea si care contine 24 de cercuri dispuse liniar – 6 de culoare rosie, 6 galbene, 6 albastre si 6 verzi – si o bucata de carton patrata, impartita in 4 sectiuni (fiecare avand la randul ei o culoare din cele 4: rosu, galben, albastru si verde) care reprezinta pe rand: piciorul stang, piciorul drept, mana stanga, mana dreapta. De acest carton este atasat un ac de plastic care indica mutarile si care va fi invartit pentru fiecare miscare de un arbitru. Fiecarei sectiuni din cadran ii corespunde urmatoarea miscare pe care jucatorii trebuie sa o faca. De exemplu: la strigarea: picior stang pe verde toti jucatorii se vor rasuci astfel incat sa puna piciorul stang pe o bulina verde. Jocul continua astfel pana cand un singur jucator va ramane in picioare acela fiind deci si castigatorul.

Jucatorii nu au voie sa atinga solul cu genunchii, cu coatele sau cu fundul. Acest lucru face de fapt jocul mult mai dificil. Uneori este nevoie ca un jucator sa mearga prin jurul piciorului altui jucator pentru a atinge o anume culoare. Cu cat jocul avanseaza mai mult cu atat devine mai greu si mai incurcat si cu cat sunt mai multi jucatori cu atat devine mai interesant si mai distractiv.

Regulamentul jocului de Twister

1. Intindeti panza pe o suprafata plana, cu fata in sus.

2. Jucatorii isi vor scoate pantofii si ii vor lasa deoparte. Tip: daca jucati in aer liber puteti ancora colturile panzei cu pantofii, astfel incat aceasta sa nu fie luata de vant.

3. Desemnati jucatorii si separat, un arbitru. Acesta va invarti acul din cadran, si va monitoriza jocul.

4. Ocupati-va locurile pe saltea si incepeti jocul. Arbitrul va invarti acul si va striga catre ce parte a corpului si catre ce culoare se indreapta acesta. Toti jucatorii vor urma directia indicata de catre arbitru. Daca un jucator deja se afla pe pozitia indicata va trebui sa schimbe mana/ piciorul pe un oricare alt cerc de aceeasi culoare. Daca doi sau mai multi jucatori nimeresc in acelasi cerc arbitrul va decide care dintre ei a atins cercul primul, iar celalalt va trebui sa gaseasca un alt cerc liber. Jucatorii nu isi vor muta mainile/ picioarele din pozitiile pe care le ocupa decat la strigarea arbitrului.

Daca toate cele 6 cercuri de o culoare sunt deja ocupate arbitrul va invarti din nou si va striga alta culoare.

Tip: Incercati sa va mutati spre adversar, fortand-ul sa treaca peste sau pe sub dvs pentru a plasa o mana/ picior pe culoarea indicata.

Orice jucator care cade sau atinge panza cu cotul sau cu genunchiul va fi imediat eliminat.

Tip: daca credeti ca va este imposibil sa atingeti un anume cerc puteti sa va eliminati singur.

| MinaLovee explică (pentru blitzenn21):

Merci, dar eu stiu aceste reguli, pe mine ma intereseaza semnele cu nor si T din-trun cerc violet, restul eu stiu