| Sachiroo a întrebat:

Salut! Imi amintesc ca in urma cu cativa ani(cel putin 5) ma jucam un joc pe calculator.Jocul avea 15 niveluri.Practic trebuia sa mananci dintr-un dreptunghi.Te aflai pe marginea dreptunghiului(locul de siguranță). Trebuia sa ieși din marginea dreptunghiului, (asa mancai din el). Erai Insa blocat de 3, 4 sau 5 caractere. In timp ce incercai sa mananci din dreptunghi lasa-i in urma o linie(parca de culoare rosie). Daca unul dintre caractere îți atingeau linia crea o bulina roșie, groasa, care te urmarea pana te omora. Dacă ajungeai in locul de siguranță aceasta dispărea. Dacă făceai procentul cerut(minim) treceai la nivelul următor. Dacă îmi amintesc bine aveai doar 3 vieți.Controlai personajul doar cu tastele sus, jos, stânga și dreapta. Știe cineva cum se numea jocul?
PS:voi reveni cu detalii suplimentare dacă îmi mai amintesc și dacă este cazul.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,

Jocul se numeste Volfied :

https://www.youtube.com/watch?v=JNvCj_Clrs4

Exista multe variante pe internet. Este un joc clasic si foarte popular la vremea lui.

3 răspunsuri:
| Sachiroo explică (pentru anonim_4396):

Da, era ceva asemănător. Grafica acestui "Volfield" pare cam veche fata de ce jucam eu acum cativa ani. M-am uitat la clip și am văzut ca persoanele(adversarii) mai scot bile, care merg oblic... Știi cumva dacă un astfel de joc Poate fi jucat și pe laptop-uri de mana a-2-a,gen de alea care nu sunt sofisticate... Nu mai am laptop-ul vechi.
Ps:am găsit și o versiune, pe telefon, acum 1 an, dar nu e asa interesanta ca cea de pe calculator.
Îți mulțumesc foarte mult de raspuns.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Sachiroo):

Cu siguranta ca se poate, e un joc aparut in 1989 asa ca resursele pe care le cere sunt foarte mici. Se joaca inclusiv pe vestitul "Joc pe televizor" deci nu ai de ce sa iti faci griji.

| Sachiroo explică (pentru anonim_4396):

Îți mulțumesc foarte mult! In sfârșit pot și eu sa joc din nou acest joc după 5 ani.