| NeneAnonim a întrebat:

Salut, mi-am luat un laptop http://www.cel.ro/......lhd-alb-l/

Vreau sa stiu daca pot sa ii schimb procesorul cu unul mai bun.
(2. 50GHz-3.00GHz)
Eu joc GTA 5 si as vrea sa stiu daca ar merita sa schimb prceosrul. (Nu ma luati cu : N-are rost ba, oricum nu iti merge, ai dat banii pe deagaba, nu-i bun de nimic, etc., ca nu primiti funda)

Enjoy!

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Procesorul tau poate ajunge la 3, 1 Ghz. De ce vrei sa-l schimbi? Totusi, daca vrei sa-l schimbi, trebuie sa cauti unul care are socket FCBGA1168. Cam greu!

| NeneAnonim explică (pentru Salontanul):

Pai, cum pot sa il fac sa ajunga la 3, 1 GHz? lol,
la computer spune ca este Intel core i7 2.00GHz @ 2. 60GHz

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru NeneAnonim):

Din BIOS. Nu stiu cum arata BIOS-ul tau dar trebuie sa aiba in setari marirea frecventei de lucru a procesorului. Cauta pe cineva care se pricepe. Daca nu vezi nu poti sa faci. Deci numai cineva de langa tine te poate ajuta.

| NeneAnonim explică (pentru Salontanul):

Inteleg ca nu poti vedea, dar ce sa vezi? in primul rand ce este ala BIOS?
Si in al doilea rand unde setez marirea frecventei de lucru a procesorului?
Nu am inteles aproape nimic.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru NeneAnonim):

BIOS= Basic Imput Output System este un mini sistem de operare localizat intr-un chip de tip EPROM (Erasable Programable Read Only Memory) care se poate sterge si rescrie. El (BIOS-ul) are rolul de a recunoste partile componente ale PC-ului si a permite boot-area Windowsului. El se manifesta sub forma scrisului ce apare imediat dupa pornirea PC-ului. Cand intri in BIOS, el apare cam asa: https://www.google.ro/......ps?/search

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru NeneAnonim):

Mai uita-te si pe video-ul de aici: http://videotutorial.ro/......ial-video/