| vali332534 a întrebat:

am o intrebare daca imi fac upgrade si imi vreau sa-mi upgrade cu inca

Ram:4GB
procesor:Intel Core i3-7100 7th Gen Core Desktop Processor 3M Cache, 3.90 GHz (BX80677I37100)

iar placa video no pot schimba doarece este fixata pe unitate si nu se poate da jos.
placa video:Intel GMA 3100
placa de baza: Intel Q35(15/6.5W)
placa de retea: Intel 82566DM 2 Gigabit Network Connection

Cum imi va merge jocurile cu doar schimbarea procesorului si adaugarea unor rami

3 răspunsuri:
| Eddz a răspuns:

Salut,
In primul rand, ramii nu au mare importanta la jocuri, 4gb e suficient pentru majoritatea(eu am terminat witcher 3 pe 4 gb ram si un procesor de 1.7). Procesorul sigur e un mare plus, dar trebuie sa fii sigur ca se potriveste socket-ul, sau risti sa il cumperi degeaba, ia placa video o sa fie o mare prolema, din moment ce asta e baza pentru jocuri care cer ceva mai mult de 512 vram. Inca si 512 ii greu pentru placi integrate. De asemenea, isi ia 1/4(un sfert) din ram pentru memorie video, deci in cazul asta da, un extra 4gb de ram ajuta(si aici ai grija sa fie de aceeasi frecventa(MHz) sau nu o sa fie mare diferenta), dar daca ai noroc, s-ar putea ca placa de baza sa aiba totusi si un slot video. Daca da, poti renunta momentan la ram si cumperi o placa video ceva mai ok.

| vali332534 explică (pentru Eddz):

Daca schimb placa de baza

| Eddz a răspuns (pentru vali332534):

Atunci,din pacate nu o sa ajute mult pentru jocuri