| MirelCiobanu a întrebat:

care este diferenta dintre un conector USB 2.0 si USB 3.0?
Pot sa conectez tastatura/mouse-ul si la conectorul 2.0 si la cel 3.0?

Răspuns Câştigător
| Danişor a răspuns:

Mufa și portul USB 2.0 poate fi de tipul A sau B, la fel și în cazul USB 3.0, însă USB 3.1 poate fi doar de tipul C. Diferența dintre tipuri nu ține numai de formă ci și de de numărul de conectori, de unde rezultă de fapt versiunea USB. De aceea, în porturile noi de USB pot fi conectate mufe și dispozitive de o versiune anterioară, însă reciproca nu este posibilă.
USB 3.0 se deosebește de USB 2.0 printr-o viteză de transfer a datelor de 10 ori mai mare, prin faptul că se pot executa simultan operațiile de scriere și citire de date și că se poate conecta consumatoare de energie puțin mai mari. USB 3.1 dublează viteza de transfer a datelor față de USB 3.0 și, ceea ce aduce cu adevărat schimbat este că suportă alimentarea dispozitivelor conectate cu până la 100W de energie, ceea ce ar putea susține un monitor sau chiar și un laptop, eventual un număr mai mare de consumatoare mai mici conectate la un hub, ceea ce ar reduce nevoie de folosire a cablurilor.

1 răspuns:
| MirelCiobanu explică (pentru Danişor):

Deci pana la urma tastatura merge conectata si la USB 2.0 si la USB 3.0