| mihaibaros69 a întrebat:

de ceva timp mi-am mai bagat inca 2gb ram la pc in total am 4gb ram si imi arata cand ma uit in system imi arata (3, 21) usable e ceva rau?

Răspuns Câştigător
| azeze a răspuns:

Salut,nu este ceva rau, dacă instalăm 4GB RAM, adresele utilizate de device-urile hardware intră în conflict cu alte adrese superioare. Astfel, în vreme ce BIOS-ul afișează toți cei 4GB de RAM, Windows poate raporta o cantitate mult mai mică drept available for system use (disponibil pentru utilizare pe sistem). Dispozitivele hardware care "consumă" RAM-ul diferență până la valoarea totală includ toate chipseturile de pe placa de bază, plăcile video, alte plăci instalate, etc.

2 răspunsuri:
| mihaibaros69 explică (pentru azeze):

Multumesc foarte mult, Santate!

| EusebiuPWN a răspuns:

E totusi vorba de 800 mb ram, nici o plac video itegrata nu consuma atat. Cel mai probabil ai sistem de operare pe 32 de biti, ai nevoie de unul pe 64 de biti pentru a putea folosi intreaga memorie RAM.