| anonim_4396 a întrebat:

java ac costa bani? Am dat sa instalez si ma pune sa fac un cont eu am mai instalat java si nu era asa si am vazut acolo unde instalezi scrie asta intr-un chenar galben cu conturul rosu(Important Actualizare licență Oracle JDK

Licența JDK Oracle s-a schimbat pentru versiuni începând cu 16 aprilie 2019.

Noul Acord de licență pentru Oracle Technology Network pentru Oracle Java SE este substanțial diferit de licențele anterioare ale Oracle JDK. Noua licență permite anumite utilizări, cum ar fi utilizarea personală și utilizarea de dezvoltare, fără nici un cost - însă alte utilizări autorizate în baza licențelor anterioare Oracle JDK nu mai sunt disponibile. Consultați cu atenție termenii înainte de descărcarea și utilizarea acestui produs. O întrebare frecventă este disponibilă aici.

Licența comercială și suportul sunt disponibile cu un abonament Java SE low-cost.

Oracle oferă, de asemenea, cea mai recentă versiune OpenJDK sub licența GPL open source la jdk.java.net.)(deci sa inteleg ca ac costa bani?)

3 răspunsuri:
| TheCrusader a răspuns:

Posibil sa trebuiasca sa platesti daca folosesti java pentru uz comercial, dar din cate vad pe forumuri, inca este gratis si va fi mereu gratis atat timp cat folosesti java pentru tine.

| Sugeticarasu a răspuns (pentru TheCrusader):

Deci daca vreau sa postez un joc facut in limbajul de programare java trebuie sa platesc?

| TheCrusader a răspuns (pentru Sugeticarasu):

Nu sunt sigur.
Nu as vedea cum ar pune aceasta politica in practica pentru ca poti oricum sa dai decline la update la java si asa nu ai avea nevoie de licenta vreodata.
+ pentru jocuri nu ai nevoie decat de java VM si de un java compiler (ce nu necesita o legatura la internet pentru a functiona)