| Aloeus a întrebat:

Salut TPU! Pana acum 2-3 luni, GTA V imi mergea perfect cu graficile setate pe High, dar de atunci, cand intru in joc, totul pare ok, dar dupa aproximativ 15 minute, incepe sa se sacadeze odata la cateva secunde. ​

Problema asta nu o am doar la GTA V ci si la alte jocuri care initial functionau perfect. Faptul ca setez graficile pe Low nu ajuta.

Specificatii:
Laptop Lenovo
Procesor i5-9300H 2.40 GHz
16GB DDR4
512GB SSD
GTX 1050 3GB

4 răspunsuri:
| SilviaDulcik a răspuns:

Bună!

Din ce povestești pare să fie problemă de temperatură. Ai folosit laptopul pe pătură sau undeva unde era praf și umezeală?
Sunt șanse să fie blocat sistemul de răcire.

Dacă laptopul este în garanție, cumpără un tub cu aer comprimat și încearcă să suflii prin găurile de la răcire.

Dacă nu este în garanție, poți încerca să îl desfaci și să îl cureți mai bine.

| Aloeus explică (pentru SilviaDulcik):

S-ar putea sa fie intr-adevar o problema de temperatura, pentru ca laptopul se incalzeste neobisnuit de tare.

Nu l-am folosit pe patura, dar am observat ca problema s-a ivit cand mi-am schimbat fata de masa pe care puneam laptopul, dintr-una facut din material textil, intr-una facuta dintr-un material ce imi da o senzatie de nylon. Nu stiu daca chiar asta e cauza sau e pur si simplu o coincidenta.

Am incercat sa-l curat, dar problema inca persista.

| omar456321 a răspuns:

La fel cum au mai spus ceilalti, incearca sa cureti laptopul cu aer comprimat, iar daca vrei sa tii laptopul rece, cumpara un cooling pad.

| Anonim2300 a răspuns:

Salut, încearcă să-ți cureți laptopu și să-ți pui pasta terminat (poți să găsești pe eMAG), sau în orice caz poți să îl duci la un magazin care se ocupă cu aceste chestii.