| L0v3isTheWaY a întrebat:

Salut, TPU!
Pentru cine se pricepe la calculatoare. De curand mi-a reinstalat windows-ul un baiat, problema e ca in partitia C mi-a pus foarte putini Gb si acum memoria e plina si nu-mi mai dai voie sa ma joc, ma scoate dupa net....Cum fac sa i-au de exemplu 10 Gb din D si sa-i pun in C.
Cine ma ajuta primeste funda!

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Poti sa faci asta direct din windows!
manage->storage->shrink volume->extend volume.
SAU
Easeus Partition Master. Cu varianta gratuita (Home)aici http://download.cnet.com/......63346.html poti face chestia asta foarte usor: Ai o bara pe care sunt trecute toate partitiile. Cu mouse-ul micsorezi partitia adiacenta partitiei C, si apoi tragi marginea partitiei C în spatiul eliberat. Datele se înmagazineaza, si la urmatorul boot sînt puse în aplicare. E drept, dureaza ceva, dar nu pierzi nici o data.
E bine sa defragmentezi mai întîi partitia de unde iei spatiul de alocat pentru C.
Deci repet:pur si simplu poti trage de colturile partitiilor cu mouse-ul ca sa le redimensionezi. Intai micsorezi D-ul apoi maresti C-ul in spatiul liber creat!
Pentru siguranta ta nu uita sa faci un backup la fisierele importante - uneori mai exista si accidente! Succes!

5 răspunsuri:
| GhOsTq a răspuns:

Reinstaleaza Windows-ul si ai mare grija la partiti (cred ca acel baiat nu a fot atent la partiti) BfT

| L0v3isTheWaY explică (pentru neluL):

Imi poti spune unde gasesc acest extend volume. Cu Easeus Partition Master imi da o eroare.

neluL
| neluL a răspuns (pentru L0v3isTheWaY):

Ce windows ai?

| L0v3isTheWaY explică (pentru neluL):

Xp.

neluL
| neluL a răspuns (pentru L0v3isTheWaY):

In Xp nu merge direct din windows. Ce eroare iti da in Easeus?
Uite aici mai multe programe de pertitionat HD
Acronis Disk Director - http://www.acronis.com/......oning.html
- Paragon Partition Manager - http://www.partition-manager.com/
- O&O Partition Manager - http://www.oo-software.com/home/en/products/oopartitionmanager/