| RobertDarkboy a întrebat:

Salutare TPU de curand mi-am luat FIFA 13 si merge foarte greu.
Am 4 gb ram, processor dual-core 2.10 GHz. si o placa video de 512 mb ATI RADEON 545v

37 răspunsuri:
| SonicAndrei a răspuns:

Placa video e de vină. E mult inferioară procesorului. Eu zic să-ți iei o placă video nouă, la 200 lei de exemplu:
http://www.intend.ro/vc-gainward-g620-2gb-gt620-2048mb-hdmi-dvi/

Asta s-ar potrivi mult mai bine calculatorului tău. Îți vor merge toate jocurile perfect. De exemplu GTA 4 pe High, dar ultimele jocuri pe Low.

| RobertDarkboy explică (pentru SonicAndrei):

Am laptop.

| SonicAndrei a răspuns (pentru RobertDarkboy):

Scuze. Era bine de specificat. Atunci nu ai ce-i face. Pune jocul pe minim și încearcă să faci ca laptopul să fie cât mai rece.

| RobertDarkboy explică (pentru SonicAndrei):

Jocul l-am dat pe very low si tot asa merge.

| SonicAndrei a răspuns (pentru RobertDarkboy):

Placa video e foarte slabă. Nu ai ce să faci. Singura soluție e să-ți iei un calculator bun pentru jocuri.

| RobertDarkboy explică (pentru SonicAndrei):

Dami tu un link de la un calculator bun. nu foarte scump.

| SonicAndrei a răspuns (pentru RobertDarkboy):

Păi zi-mi bugetul mai întâi. Calculatorul pare ieftin/scump depinde de fiecare.

Iată pe care îl am eu și îmi merge orice joc inventat până acum perfect (GTA 4 pe High, dar Battlrfield 3 pe Mediu...) :
http://www.altex.ro/......-630-linux

Dar ar fi mai avantajos să-l faci din bucăți. Dacă vrei ceva doar pentru jocuri îți poți pune un procesor mai slab și o placă video mai bună. La același preț poți face un calculator pentru jocuri mult mai bun.

| RobertDarkboy explică (pentru SonicAndrei):

Cam pe la 10-12 milioane ce pot sa fac?

| SonicAndrei a răspuns (pentru RobertDarkboy):

La acest buget poți face un calculator bun pentru jocuri, deși dacă l-ai pune pe TPU mulți l-ar considera un gunoi. La 1200 lei poți face un calculator pe care să-ți meargă orice joc perfect.
Eu cred că iasă mai ieftin dacă îl faci din bucăți. Iată o variantă (nu eu am făcut-o):
http://www.mediadot.ro/wishlist/34228/

Cam așa ceva poți face. Dar dacă nu ști (sau nu ști pe cineva) să-l asamblezi singur, atunci poți lua unul gata făcut:
http://www.altex.ro/......6570-linux

Totuși, cel mai bine e să-l faci din bucăți fiindcă eviți adaosul comercial și îl faci exact cum vrei tu.
Dacă vrei îți fac eu unul din bucăți, cu modificări minore la sistemul de la Mediadot.

PS: Ești cumva din Cluj? Eu ți l-aș face de la Intend, dar nu are magazine decât în Cluj. Mai este PCgarage, Mediadot... etc, dar tot va trebui să faci comandă (desigur, distanța nu e aceeași).

| RobertDarkboy explică (pentru SonicAndrei):

Multumesc foarte mult. Nu, nu sunt din Cluj.

| SonicAndrei a răspuns (pentru RobertDarkboy):

OK, îl poți lua pe cel de la Mediadot. Sau cel gata făcut de la Altex. E alegerea ta.

Sper că ți-am fost de ajutor.

| RobertDarkboy explică (pentru SonicAndrei):

Multumesc

| RobertDarkboy explică (pentru SonicAndrei):

Daca iti las id meu imi dai add?

| SonicAndrei a răspuns (pentru RobertDarkboy):

Nu cred. Fac asta doar din motivul de... „necunoscut", deși cred că am 90% încredere.
Dar pentru ce?

| RobertDarkboy explică (pentru SonicAndrei):

Pai pe viitor o sa ma ajuti foarte mult cu pc-ul care o sa il cumpar.

| SonicAndrei a răspuns (pentru RobertDarkboy):

Păi mă poți întreba la aceeași întrebare, sau poți pune întrebarea pe TPU. Fiindcă te am în lista de prieteni voi primi întrebarea pe e-mail.

| RobertDarkboy explică (pentru SonicAndrei):

Ok, vreau sa iti mai zic ca am fifa 14 ma joc merge super pana in minutu 45 sau 70 dar dupa merge urat rau, are momente cand merge perfect pana la sfarsit, dar si cand merge urat din minutu 10.

| SonicAndrei a răspuns (pentru RobertDarkboy):

De fiecare dată la fel? Iată care e chestia la laptopuri: nu sunt pentru jocuri. Ele se încălzesc foarte ușor, iar când se încălzesc sacadează. Un laptop suportă mai greu un joc decât un calculator, dar numai pentru chestia cu răcirea.

Iată ce a pățit al meu: La început mergea perfect. M-am jucat peste 2 ore în continuu în fiecare zi, iar acum se supraîncălzește foarte ușor. Uneori îmi sacadează și Vice City.

Ar fi posibil ca laptopul tău să se afle undeva la mijloc, când se încălzește doar după un anumit timp. Eu îți indic să nu stai mai mult de o oră în continuu. Poți face pauze.

De ce Fifa 14 merge bine, iar Fifa 13 nu, asta habar nu am... Înseamnă că placa ta video e mai bună decât am crezut.

| RobertDarkboy explică (pentru SonicAndrei):

Si nu as putea sa fac nimic sa mearga bine pana imi iau alt pc?

| SonicAndrei a răspuns (pentru RobertDarkboy):

Dacă îți merge bine Fifa 14, iar Fifa 13 nu, atunci nu înțeleg nimic. Poate Fifa 13 l-ai luat de undeva unde nu era bun jocul. Încearcă să-l iei de pe alt site. Sau, înainte de asta, fă așa:
Clic dreapta pe joc, Prroperties, Compatibility, și la „Run this program in compatibility mode for" selectează Windows 7 (eu cred că 7 ai, dacă nu pune ce ai). După ce dai „Apply", jocul ar trebui să meargă mai bine.

Ar putea fi o excepție: să nu ai varianta Windows 7. Asta se ia automat de la Windows Updates.
Control Panel - System and Security - și la Windows Update intră la „Turn automatic updates on or off". La „Important updates" selectează varianta automată (recomandată).
Efectul nu va fi imediat. Mai întâi va căuta, va downloada apoi va instala actualizările și eventualele drivere necesare. E posibil acum să vină 100 deodată, dar de obicei apare 1 update pe săptămână. Sau dacă ai o imprimantă în laptop, dar ai pierdut CD-ul de instalare, Windows 7 va căuta programul pe internet. După câteva zile ar trebui să se instaleze toate. Își va da Restart etc... Să-l lași să lucreze.

| RobertDarkboy explică (pentru SonicAndrei):

Am windows 7 Eternity si nu apare Acolo la Compatibility. Si sunt toate updateurile facute. Daca vrei poti intra in Team Viewer la mine in pc.

| SonicAndrei a răspuns (pentru RobertDarkboy):

Ar trebui să apară Compatibility la orice Windows... Dacă sunt și toate update-urile făcute atunci e bine.

Dar, dacă Fifa 14 merge bine (în general), nu-ți mai trebuie Fifa 13, nu? Acum că se face frig, laptopul va fi mai rece, iar el se va încălzi mai încet (teoretic). Când sacadează, pune jocul în bară și dă Refresh până când se liniștește (ventilatoarele vor suna mai încet). Cel puțin așa fac eu (dar nu trebuie să dai într-una Refresh).

| RobertDarkboy explică (pentru SonicAndrei):

Am facut niste setari la fifasetup la FIFA 14 si merge perfect! Am bifat o chestie si am dat rezolutia pe cea mai mare si vad ca merge perfect!

| RobertDarkboy explică (pentru SonicAndrei):

Mai am o intrebare daca stii. As vrea sa joc FIFA 13 sau 14 la Ultimate Team in retea. trebuie sa platesc ceva?

| SonicAndrei a răspuns (pentru RobertDarkboy):

Nu știu. Nu știu dacă mă crezi, dar încă nu m-am jucat niciodată Fifa. Doar în iunie mi-am luat un calculator performant (pe laptopul pe care în aveam -încă îl am- înainte nu-mi mergeau prea multe jocuri), iar până acum mi-am pus doar jocuri ca GTA 4, Battlefield 3, NFS Most Wanted 2... Am uitat de Fifa sau de PES.

| RobertDarkboy explică (pentru SonicAndrei):

Auzi frate ce sa fac sa nu se mai incalzeasca asa repede laptopu cam la o ora, doua se incalzeste si nu mai merg asa bine jocurile. Ce as putea face?

| SonicAndrei a răspuns (pentru RobertDarkboy):

Nu poți face prea multe. Ai variantele astea:
-Camera să fie cât mai rece (e indicat doar pentru laptop nu și pentru tine).
-Cumpără un cooler și folosește-l. Sau înalță-i piciorușele. Dacă ai niște dopuri înalte de exemplu pune-i-le sub piciorușe iar ventilatorul va avea mai mult spațiu de ventilație. Dar poți folosi și cooler-ul deodată.
-Mai lasă-l pe Sleep din când în când, din jumătate de oră cam 5 minute.

Dar nu-ți recomand să stai 2 ore pe el. Eu zic maxim o oră în continuu. Îl oprești vreo 10 minute (evident, nu-l lași în priză când e oprit), apoi îi dai iar drumul. În ritmul acesta vei vedea că laptopul se va încălzi tot mai rapid. Al meu deja se încălzește după 5-10 minute pe jocuri mici. Încearcă să nu pățești la fel.

| RobertDarkboy explică (pentru SonicAndrei):

Nu mai suport, debea astept sa imi iau pc, nu pot sa ma joc niciun joc.

| SonicAndrei a răspuns:

De pe internet... Pune întrebarea pe TPU că eu încă nu pot zice că mă pricep la reinstalarea windows-ului. Trebuie downloadat, pus pe un CD/Stick, apoi ștergi windows-lu actual și apoi îl reinstalezi. Nu știu exact cum se face, dar sunt tutoriale pe internet.

| SonicAndrei a răspuns:

Iată ce mai poți face ca laptopul să meargă mai bine, iar în acest timp vei și elibera puțin hardul :

Start - All programs - Accessories - System Tools - și de acolo pe rând...

1) Disk Cleanup: Alege „C"-ul (apoi și D) și scanează-l. Îți va apărea o listă. Poți bifa toate (poate nu și salvările jocurilor - doar Șah și alea) mai ales „Temporary files". Te uiți și tu cât ocupă. „Temporary files" sunt niște fișiere pe care windows-ul le creează, le folosește puțin, dar nu le șterge. Odată mi s-au adunat 8 GB. Șterge tot. Nu se vor șterge poze, filme, jocuri, doar informații la care nu prea ai acces.

2) Disk Defragmenter: La Windows 7 poți face și C și D deodată, dar mai bine fă-le pe rând. Scanează la început toate partițiile (C, D, E... ce ai). Dacă va scrie că „C" e peste 10% fragmentat dă-i „Defragment Disk". Eu îi dau și dacă e 1%. Sunt 10 pași și va dura ceva timp (poate 30 minute, poate 1 oră...) dar laptopul va merge mai rapid. Se va repara hardul oarecum. După aceea defragmentează și D.

După ce faci astea două vei vedea mai mult spațiu pe hard și laptopul de va mișca mai rapid. Asta ar trebui făcut cam o dată pe anotimp, dar depinde cât de des instalezi/dezinstalezi programe.