| Iure a întrebat:

Va salut! Am urmatoarea problema este vorba despre un laptop Asus R501vb pe care am instalat win 7 sp1 64bit. Problema este cu sunetu pe care nu il mai pot folosi in functie de ceea ce fac adica daca ascult muzica sa setez music. Eroarea: "MaxxAudio processes internel speakers output only" deci sunetu functioneaza dar nu mai pot sa imi aleg modu in care sa mearga.
Incercarii facute de mine
- am reinstalat win
- Casti jack nu am conectate
- ultima versiune de driver sonor Realtek Hd audio ALC663 v6.0.1.7344

Cine stie? ca nu mai am nici o idee!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Intra pe http://www.ma-config.com/en
Apasa Start the detection. O sa-ti apara mai jos Agent installation. Apesi pe el si iti apare Automatic Installation.
Apesi pe el si se va instala un programel. Dupa trebuie sa apesi iarasi Start the detection. In My Drivers vei gasi toate driverele tale. Cele cu galben trebuie instalate obligatoriu, cele cu verde sunt update-uri si nu este obligatoriu sa le instalezi. Doar daca vrei. Apropo! Sa ai instalat in prealabil Adobe Flash Player. Succes!

1 răspuns:
| Iure explică (pentru Salontanul):

Este fratiilor am reusit! Uitati metoda
1. download latest driver, (Audio_Realtek_Win8_64_VER6016976), extract driver and delete from config ( rtkhdaud.dat ) also delete ( rtkhdaud.dat ) from local disk (Chappy/ windows/ system 32/ drivers.
2.go to device manager and make sure to go to ( sound, video and game controllers) and uninstall (realtek high definition audio ) and click on the box delete the driver software for this device, press ok...
3.install driver from the carpet without ( rtkhdaud.dat ) reboot computer after, go back to device manager and on the audio input and outputs go to speaker and update driver, and that is all you have to do.

Mersi Salontanul