| StefanWass a întrebat:

Voua va merge Steam pe windows XP?

Răspuns Câştigător
| TheRealFantasy a răspuns:

Ok atunci incearca una din variantele astea:

1. Incearca sa opresti temporar firewall, antivirus antisoftware sau vpn si sa deschizi steam.exe.
2. Sterge din folderul steam fisierele Steam.dll si ClientRegistry.blob(in timp ce steam e inchis) apoi restarteaza pc-ul si deschide iar steam.exe dar din folder, nu din shortcut.
3. Incearca sa iei steam.exe de la altcineva si sa il rulezi dupa ce il inlocuiesti pe al tau. Asigura-te ca il copiezi undeva pe al tau doar asa ca masura de siguranta, daca nu merge.

8 răspunsuri:
| Xaya a răspuns:

De ce ar merge? Windows xp e antic...

| alexboss2020 a răspuns:

Nici nu am win xp, si este absolut sa nu mearga, ia-ti de la windows 7 in sus daca iti vrei sa mearga, windows xp e foarte vechi!

| TheRealFantasy a răspuns:

Merge steam pe windows xp, pe service pack 2 sau 3. Testat.
Depinde totusi de compatibilitatea intre componente, se poate ca de la un procesor slab sa nu mearga, daca nu ai suport SSE2, sau daca una sau mai multe componente o supra solicita pe alta, mai ales procesorul, just saying.
In rest nu vad de ce nu ar merge. Steam este o platforma iesita la scurt timp dupa windows xp, mai exact 2 ani si nu s-au facut schimbari fenomenale de ani buni.
P.S.: Si sa ai toate componentele software la zi (.Net Framework, WIC(Windows Imaging Component), C++ Library, drivere, etc.).

| StefanWass explică (pentru TheRealFantasy):

Deci instalez Steam de pe site-ul lor si cand il pornesc se updateaza, apoi imi spune ca "Steam needs to be online to update. Please check your internet connection" dar internetul meu e bun

| StefanWass explică (pentru TheRealFantasy):

Nu e nici un Steam.dll sau ClientRegistry.blob si am mai incercat sa il downloadez de altundeva, tot nu merge, si nu am antivirus

| StefanWass explică (pentru TheRealFantasy):

Eu banuiesc ca e din cauza ca nu imi merge internet explorer, imi merge doar mozilla, tu ce crezi?

| TheRealFantasy a răspuns (pentru StefanWass):

Cum adica nu iti merge?
E o posibilitate, mare parte din programele optimizate pentru windows cer internet explorer 8.

Ca idee, poti incerca si sa inlocuiesti tot folderul steam, in functie de versiune si isi face update singur, eu de exemplu aveam tot windows xp si foloseam un steam mai vechi pe care l-am gasit pe net, nu pe site-ul lor si care avea mai putine fisiere dar functiona la fel.

De curiozitate, ce service pack ai?

| StefanWass explică (pentru TheRealFantasy):

Ok, ma duc sa caut niste versiuni mai vechi, am service pack 3