| Cosmin_Gherghe_1975 a întrebat:

1.Daca un angajat a luat doar 19 zile din cele 21 zile legale de concediu, angajatorul poate refuza sa-i acorde ultimele 2 zile si daca refuza sa-i acorde, ce consecinte pot fi?
2. Daca un angajat a luat doar 25 zile (depasind cu 4 zile cele 21 zile legale de concediu) doreste sa mai ia 2 zile de concediu fara plata, angajatorul poate refuza sa-i acorde aceste 2 zile si daca refuza sa-i acorde, ce consecinte pot fi?

Cu stima
Alexandru Gheorghe

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Angajatorul nu poate refuza sa-i acorde salariatului intregul concediu de odihna prevazut in contractul individual de munca. Daca refuza salariatul il poate da in judecata.
2.In acest caz angajatorul poate refuza acordarea de zile libere, cu unele exceptii prevazute de Codul muncii, contractul colectiv de munca aplicabil, regulamentul intern sau de contractul individual de munca.
Conform Codului muncii republicat în anul 2011, citez:
"ART.152.(1) În cazul unor evenimente familiale deosebite, salariaţii au dreptul la zile libere plătite, care nu se includ în durata concediului de odihnă.
(2) Evenimentele familiale deosebite şi numărul zilelor libere plătite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern."

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Apropo de ce a spus Ioandelasal daca-l dai in judecata cat esti angajat esti scutit de taxa de timbru si taxa juridica.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Salontanul):

In prezent exista doar taxele judiciare de timbru (aceasta este denumirea exacta si corecta), vezi OUG 80/2013.
Este adevarat ca au existat anterior 2 taxe, stabilite prin L. nr. 146/1997 privind taxele judiciare de timbru si O.G. nr. 32/1995 privind timbrul judiciar, dar ambele au fost abrogate prin OUG 80/2013.