| Andreiu68 a întrebat:

Acum 1 an am luat o amenda de la politia locala suma de 100 lei, nu am platito nici pana azi, iar astazi mi-a venit prin posta o somatie de la anaf ca va incepe executarea silita. Ce pot pati? Nu am nimic pe numele meu, doar lucrez, poate sa imi ia bani de pe card daca e.

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti va pune poprire pe cont

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este foarte simplu: iti pot pune poprire pe salariu sau contul din banca si firma/institutia la care lucrezi sau banca sunt obligate sa efectueze poprirea, respectiv retin suma si o vireaza in contul ANAF.

| Violleta2022 a răspuns:

Pai chiar asta se va intampla, daca nu o platesti imediat, te trezesti in cateva zile cu banii scosi din cont, pentru ca au deja Hotarare judecatoreasca sa te execute silit.

Cum nu ai nimic pe numele tau?
Daca lucrezi ai salariu pe numele tau, ai cardul bancar pe numele tau, deci au de unde sa intre si sa ia banii datoriati peste care mai iau penalizarile si cheltuielile de judecata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa iti fie invatatura de minte.
Da iti poate bloca contul si iti va lua banii pentru amenda, cu tot cu penalizari, banuiesc ca acum e mai mult de 100 de lei daca nu ai platit la timp.
De pe 11 ianuarie ANAF are acces nestingherit la toate conturile romanilor in caz ca nu esti informat :
https://www.digi24.ro/......or-1432165

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu iti ia ma nimic prostule. Se tot adauga restante pana cand vine politia si te baga la puscarie. Intra si fa cont pe anaf si platesti de acolo usor ca la toti prostii.
scrii anaf pe google
intrii la inrolare in SPV
completezi datele si la metoda de verificare pui identificare prin conferinta video
iti da o data si mai multe informatii
la data si ora aceea o sa primesti un email cu un cod pe care il bagi in aplicatia Zoom si acolo arati buletinul
ti se aproba si apoi poti sa te loghezi pe anaf
acolo intrii la platire obligatii. Acolo iti arata tot ce ai de platit si platesti direct cu cardul.

| johnnny123 a răspuns:

Chiar atat de greu este sa platesti o amarata de amenda de 100 de lei ca sa eviti o groaza de probleme potentiale?

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

La amenzi nu se platesc penalitati de intarziere plata.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Acel acces nestingherit nu se ofera la posibilitatea de a pune popriri, ci de a isi baga nasul sa vada ce bani ai, de unde vin, incotro se duc, si asta fara hotarire judecatoreasca cum era pana acum. In principiu, sintem toti lasati fara prezumtia de nevinovatie.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

La amenzi nu se platesc penalitati sau majorari pentru intarzierea platii. Si peste 15 ani e tot atat.
Nu vine nici o politie sa te bage la puscarie pentru o amenda de 100 lei, doar o sa-i puna poprire pe venit, si/sau conturi, daca are, pana se recupereaza valoarea amenzii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

De acord cu tine, dar eu cred ca altul e interesul lor.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Interesul e sa colecteze cit mai mult de la astia mici decat sa ii execute pe aia mari, asta e interesul. Lasa-ma ca tocmai am primit o somatie de 3213 RON si trebuie' sa ii platesc in termen de 15 zile, minca-mi-ar stromeleagul de jegosi...

| darrio2007 a răspuns:

Iti va veni la firma sa iti faca poprire din salariu. Deci, vei avea salariul mai mic, cateva luni. Era greu daca o plateai atunci, acum plateste mai mult.