| AlexSASAZ a întrebat:

Am 15 ani și fac 16 în 2 săptămâni.
Pot sa ma angajez la penny/profi ca lucrator comercial?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti depune cerere de angajare si vei fi angajat daca angajatorul are nevoie de persoanal si te considera potrivit.
De la 16 ani te poti angaja singur, inainte de aceasta varsta doar cu acordul parintilor.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Minorul care aîmplinit vârsta de 16 ani poate încheia un contract de muncă singur, fără nicio încuviinţare.
Dar nu te sfatuiesc. Tu trebuie sa iti termini scoala mai intai. Fara 12 clase si o diploma de BAC, nu vei fi niciodata platit la fel de bine.
Ai aici o serie de conditii pentru munca minorilor: https://www.inspectiamuncii.ro/......c625845f1a

| ReddY25 a răspuns:

Merită încercat