| ClaudiaVioleta446747464 a întrebat:

Am 16 ani îmi doresc foarte tare să mă mut cu iubitul meu părinți mei nu sunt de acord cu el și vrem să ne mutam în alt oraș.Ce se poate întâmpla dacă părinți mei sună la politie?

28 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Te vor aduce ramburs acasa, cu „plata" la livrare.
Esti minoră.

| Valentinaldoilea a răspuns:

Te duc inapoi acasa. La recidiva (daca fugi iar) te vor duce la casa de copii pana la 18 ani.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parintii pot solicita reintoarcerea la domiciliul lor, avand in vedere ca domiciliul minorului este la domiciliul parintilor, conform Codului civil.

| Cipi1212 a răspuns:

Multe neplăceri pentru tine mai ales că ești minoră.

| MistarGoGu a răspuns:

Mai ai răbdare 2 ani pana la majorat și apoi plecați în lumea mare! Asta dacă nu vrei sa dai " explicații " la Politie și sa-i facă și lui un Dosarel PENAL! Ce diferența de vârstă este între voi? El e major? Ca atunci beleaua la el este și mai MARE!

| Holiday a răspuns (pentru Valentinaldoilea):

Pe ce motiv?

| Holiday a răspuns (pentru MistarGoGu):

"...și sa-i facă și lui un Dosarel PENAL!"

Pe ce motiv?

| Holiday a răspuns (pentru darrio2007):

Cum?

| MistarGoGu a răspuns (pentru Holiday):

Corupere de minori sa zicem! Dacă se dovedește ca a " convins - o " sa plece de acasă! Nu pleacă ele de nebune de acasă! La 16 ani!
Au astia mari o abilitate sa le " prosteasca " ce nu ai văzut!
Dacă în mediul de familie nu este violenta fizica, emoțională sau consum excesiv de alcool lucru constatat de ancheta sociala la cererea părinților o sa fie adusa în familie pana la 18 ani!

| Holiday a răspuns (pentru MistarGoGu):

"Corupere de minori sa zicem!"

Ce fel de "corupere de minori"?! In codul penal nu e incriminat plecatul de acasa ca fiind corupere. Corupere sexuala, nu se pune problema, pentru ca la 16 ani poti face sex liber consimtit cu oricine, fara sa implice raspunderea penala a vreunuia dintre parteneri. Deci, despre ce vorbim?

"...lucru constatat de ancheta sociala la cererea părinților o sa fie adusa în familie pana la 18 ani!"

Pana se face ancheta, pana se da hotararea, face 18 ani, si nu mai e cazul. Depinde si ce declara ea. Daca a abila, nici nu se ajunge la decizie pana face ea 18 ani.hee hee

| darrio2007 a răspuns (pentru Holiday):

Cum ce?

| Holiday a răspuns (pentru darrio2007):

Cum o aduce acasa?

| MistarGoGu a răspuns (pentru Holiday):

Pai asta este problema ca aici ai varianta fetei! Nu specifica ce vârstă are " prietenul / partenerul de aventuri "! Dacă este major este o problema!
Dacă își pun în cap părinții fetei sa-i tina despărțiți pana la majoratul ei O POT FACE! TE asigur!

| MistarGoGu a răspuns (pentru Holiday):

Consimțământ la 16 ani pentru act sexual! Cunoști fata asta sa știi ce grad de dezvoltare are *( psihologic - intelectual? )
Asta cu consimțământul este " alunecoasa " rău de tot la minorii de vârsta asta! Un adult *( major ) versat le face din vorbe sa pupe salteaua!

| MistarGoGu a răspuns (pentru Holiday):

Ești părinte? Tata de adolescenta? Eu îți doresc sa ai MULTA liniște când va ajunge la vârsta aia! Și sa NU te numeri printre miile de părinți cu fete prostite, traficate sau violate! Doamne ajuta!

| Holiday a răspuns (pentru MistarGoGu):

"Pai asta este problema ca aici ai varianta fetei! Nu specifica ce vârstă are " prietenul / partenerul de aventuri "!"

E irelevant.

"Dacă își pun în cap părinții fetei sa-i tina despărțiți pana la majoratul ei O POT FACE! TE asigur!"

Cum?

| Holiday a răspuns (pentru MistarGoGu):

"Cunoști fata asta sa știi ce grad de dezvoltare are *( psihologic - intelectual? )"

Nu are legatura IQ cu dreptul de a face sex cu cine vrei. Daca ar conta, tu n-ai avea dreptul niciodata.hee hee

| Holiday a răspuns (pentru MistarGoGu):

"Ești părinte? Tata de adolescenta?"

Ce crezi, da. Are exact 16 ani si tocmai a fost plecata in Anglia in vacanta doua saptamani fara vreun adult dupa ea. Tare stresat mai esti.

| MistarGoGu a răspuns (pentru Holiday):

Vai ce comic ai fost! Te așteaptă cu drag juriul de la IUmor!

| MistarGoGu a răspuns (pentru Holiday):

Dau o $paga lui Coldea sa-l facă pachet și sa-l trimită în Congo pana face fata 18 ani! Știe omul meserie!

| MistarGoGu a răspuns (pentru Holiday):

Norocul ei! Poate a avut parte de educația necesara sa știe sa se ferească de probleme și " dubioși "! Nu toate au norocul asta! Nu sunt STRESAT sunt REALIST și vad cum mii de minore sunt traficate în Europa unele chiar cu " acordul " lor sau al părinților!
Și tot cu " acordul " lor alte mii devin mame chiar la 12 -14 sau chiar 16 ani!
Dar ne batem noi cu palma în piept ce BENGOSI suntem!

| relian a răspuns (pentru Ioandelasal):

Salut, hai ca iar te vazui pe aici, am si eu o intrebare la tine, ca vad tot stii sau citesti de prin legi.
In legatura cu gazele naturale, sunt oameni care au platit racordul si contorul pentru gaz natural, cel de la strada. Vorbesc de oaras, de trada, nu de racorduri mai stiu eu duse sute de metri.

Am citit, auzit, ca cei care au platit, li sar restitui banii platiti sau o parte din ei.
Tu ce stii despre chestia asta, ce spune legea in privinta asta? Eu am scris celor de la Distrigaz, dar nu am primit inca un raspuns, a primit mama o scrisoare de la ei ca au luat la cunostinta, la fel si eu un email ca au primit mesajul si ca vor analiza.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru relian):

Nu stiu, nu m-a interesat deloc problema, nici macar inainte cand eram in activitate, cu atat mai putin acum, sunt pensionar de aproape 12 ani.
De altfel am stat la bloc de vreo 50 de ani.
Asteapta raspunsul de la furnizor.

| Violleta2022 a răspuns:

Parintii pot face reclamatie la Politie si il pot acuza de corupere de minore si chiar viol si conform legii te pot aduce acasa, iar iubitul asta daca este major, poate face puscarie.

| darrio2007 a răspuns (pentru Holiday):

De obicei cu masina de politie.

| Valentinaldoilea a răspuns (pentru Holiday):

Pe motiv ca acolo e domiciliul tau, ca parintii raspund de tine. Iar daca parintii nu sunt capabili sa se ocupe de tine, te dau la casa de copii unde sunt persoane specializate sa fie si mai stricti cu tine. Succes!

| Holiday a răspuns (pentru Valentinaldoilea):

De fapt, orice decizie in sensul asta, conform legii, se ia luand in considerare "binele minorului", nu ce vor, sau nu vor parintii. Nu vei ajunge niciodata la "casa de copii", daca ai unde locui, tu vrei sa locuiesti acolo, si ai conditiile necesare.

| Valentinaldoilea a răspuns (pentru Holiday):

Daca ai unde locui, cu conditia sa fie parintii, nu iubitul cand esti minora.
Poate ajunge usor si la detentie pentru minori, nu numai la casa de copii.