| anonim_4396 a întrebat:

Am 16 ani si am lucrat vara asta la un restaurant cu contract pana luni 11 septembrie, joi[ azi] 7 septembrie am fost sa-mi dau demisia si Intrebarea mea este daca ei ma pot forta sa vin la munca cu preaviz [20 zile]? Pot sa-m faca ceva?

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca in contract scrie ca ai obligatia la preaviz, trebuie sa mergi. Nu stiu ce demisie ai pus tu... Ma refer cum ai formulat demisia. Sunt mai multe metode. Se poate si la intelegere fara preaviz. Tu vorbeste cu angajatorul.

| Ivy86 a răspuns:

Este contract determinat pana în 11 septembrie? Dacă e asa acesta încetează fără preaviz în data scrisa în contract.
Daca este nedeterminat atunci da trebuie un preaviz de câteva zile.
Deci verifica bine contractul și vezi ce scrie pe el.

| Wheizii a răspuns (pentru Ivy86):

Putem sa vorbim la telefon 5 minute te rog despre asta?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de faptul daca contractul individual de munca este pe perioada determinata (pana in 11 septembrie sau o data anterioara) sau este pe perioda nedeterminata.
Daca este pe perioada determinata contractul se incheie, de drept, la data prevazuta si nu trebuie sa respecti nici un preaviz.
Daca este pe perioada nedeterminata atunci va trebui sa te intelegi cu angaatorul, acesta poate renunta la perioada de preaviz. In caz ca nu renunta si nu te duci la lucru in perioada de preaviz atunci iti poate desface disciplinar CIM, pe motiv de absente nemotivate.

| Ivy86 a răspuns (pentru Wheizii):

Nu pot sa iti dau nr. meu de telefon. Dar ai mai multe întrebări poți sa îmi trimiți mesaje aici în privat.