| Cozma_Marius_1997 a întrebat:

Am 180 zile de concediu medical prelungit prin comisie am fost operat de o ruptură de tendon acum am o problema eu muncesc copilu imi este foarte bolnav si mama copilului la fel vreau sa imi iau niste concediu medical foaie de boala pe copil se poate da imi poate da chiar dacă am 180 zile? E împreună sau separat

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la medicul de familie si intreaba l el i ti va da toate detaliile

| melimili a răspuns:

Sunt impreuna. Deja ai trecut prin comisie. Mergi si intreaba medicul.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, cele 2 concedii n-au legatura.
Conform OUG 158/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 26.
(1) Asigurații au dreptul la concediu și indemnizație pentru
îngrijirea copilului bolnav în vârstă de până la 12 ani, iar în cazul copilului cu handicap, pentru afecțiunile intercurente, până la împlinirea vârstei de 18 ani.
(1^1) În cazul copilului cu afecţiuni grave, asiguraţii au dreptul la concediu şi indemnizaţie pentru îngrijirea copilului bolnav în vârstă de până la 16 ani."

| Cozma_Marius_1997 explică (pentru Ioandelasal):

Deci Nu contează chiar dacă am 180 zile daca copilul este bolnav eu trebuie sa primesc concediu medical de la medicu de familie

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Cozma_Marius_1997):

Da, asa este.