| Furnicuta000 a întrebat:

Am fost azi in Bucur Obor sa caut un cadou din aur pentru cineva (in caz ca nu stiti, e plin centrul ala de magazine cu aur). Si toti vand la gram. Ei bine, am vazut un colier din pietre (din plastic va dati seama) care avea si 10 bilute din aur (din alea de 2, 5 mm care cantaresc 50 buc un gram ca am luat de la cineva) si un charm mic subtire steluta. Aurul ala in total era imposibil sa aiba mai mult de 1 gram. Vanzatoarea mi-a cantarit cu totul si a zis ca are 3 grame si costa 1000 si ceva de lei. E normal sa faca asa ceva? Cica nu poate sa taie colierul, sa scoata aurul, sa il cantareasca si apoi sa il puna la loc. Logic ca nu, dar nu trebuia sa vina direct de la turci cantarit? Nu poti sa vinzi 2 grame si ceva de plastic la pret de aur.
Vreau sa stiu daca exista o lege in acest sens si daca le pot face reclamatie. Si inainte sa veniti sa spuneti ca fiecare vinde cu cat vrea, cand vinzi la gram nu cred ca poti. Iar daca o sa-mi spuneti sa fac reclamatie la ANPC, trebuie sa cumperi si apoi sa te plangi la ei, nu merge ca doar asa ai vazut tu ceva suspect intr-un magazin. Sau?

4 răspunsuri:
| user937483737banned a răspuns:

Bilele alea se considera aur, se rup foarte repede modelele alea.
Da, e normal ce au facut, produsul lor, banii tai, nu iti baga nimeni mana in buzunar, nu te fura nimeni.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu mai cumpără de la Obor... E simplu.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Scrie la Protectia Consumatorului.

Insa de ce ai vrea sa cumperi o astfel de combinatie: plastic si aur?
Mai bine iei ceva finut de argint si poate fi incadrat la bijuterii.

| Furnicuta000 explică (pentru suntserios):

Da, hai sa ii lasam sa vanda plastic la pret de aur