| Furnicuta000 a întrebat:

Am fost azi in Bucur Obor sa caut un cadou din aur pentru cineva (in caz ca nu stiti, e plin centrul ala de magazine cu aur). Si toti vand la gram. Ei bine, am vazut un colier din pietre (din plastic va dati seama) care avea si 10 bilute din aur (din alea de 2, 5 mm care cantaresc 50 buc un gram ca am luat de la cineva) si un charm mic subtire steluta. Aurul ala in total era imposibil sa aiba mai mult de 1 gram. Vanzatoarea mi-a cantarit cu totul si a zis ca are 3 grame si costa 1000 si ceva de lei. E normal sa faca asa ceva? Cica nu poate sa taie colierul, sa scoata aurul, sa il cantareasca si apoi sa il puna la loc. Logic ca nu, dar nu trebuia sa vina direct de la turci cantarit? Nu poti sa vinzi 2 grame si ceva de plastic la pret de aur.
Vreau sa stiu daca exista o lege in acest sens si daca le pot face reclamatie. Si inainte sa veniti sa spuneti ca fiecare vinde cu cat vrea, cand vinzi la gram nu cred ca poti. Iar daca o sa-mi spuneti sa fac reclamatie la ANPC, trebuie sa cumperi si apoi sa te plangi la ei, nu merge ca doar asa ai vazut tu ceva suspect intr-un magazin. Sau?

8 răspunsuri:
| user937483737banned a răspuns:

Bilele alea se considera aur, se rup foarte repede modelele alea.
Da, e normal ce au facut, produsul lor, banii tai, nu iti baga nimeni mana in buzunar, nu te fura nimeni.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu mai cumpără de la Obor... E simplu.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Scrie la Protectia Consumatorului.

Insa de ce ai vrea sa cumperi o astfel de combinatie: plastic si aur?
Mai bine iei ceva finut de argint si poate fi incadrat la bijuterii.

| Furnicuta000 explică (pentru suntserios):

Da, hai sa ii lasam sa vanda plastic la pret de aur

| relian a răspuns:

Amice nu fi tantalau, nu confunda aurul cu bijuteriile.Tu nu ai fost sa cumperi aur, ai fost sa cumperi o bijuterie.
Bijuteriile se vind nu la gram, asta daca nu stiai, se vand ca podoaba, acolo fdaca este aur, ala are o valoare, apoi bijuteria in sinte are o alta valoarea, manopera si bijuteria ca atare.

Ala e pretu, nu ai ce reclama, no sa te bage nimeni in seama. Daca vrei sa cumperi aur, atunci cumperi doar acel metal, nu bijuteria, aur asa o bucatica, sau lingou.

Asa ca nu incurca aurul cu bijuteria.Fii baiat destept, baga la cap, nu te lua cu vinzatorii ca nici ei nu stiu, ei doar vind.

Poti sai reclami si pe Marte, cum am spus nu te baga nimeni in seama, ori daca reclami, la fel aia isi vor pierde timpul si iti vor raspunde exact ce ti-am spus si eu aici mai sus.

Ca idee este bun sa cumperi aur, dar cumpara de ala pur de 24 K sau daca poti face rost de componente electronice, gen placi de calculatoare, de telefoane, vezi ca alea au aur pe ele, toate conctatele sunt suflate cu aur, stringi contacte de astea cateva kg apoi separi aurul de cupru, faci aur, asa fac cei care colecteaza daca ai vazut auzit componente electronice.

Te poti plinga si la ANPC chiar daca nu cumperi, dar o faci degeaba. Ai mai invatat ceva si astazi, las ca e bun si asa rau.
Bafta la ce faci tu pe acolo prin pietele alea de aur.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Furnicuta000):

E aia cu prost cine da, nu cine cere.
daca nu da nimeni ei pot cere cat vor

| Furnicuta000 explică (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Pt ca era frumos. Si argintul oxideaza, se face urat in timp, trebuie mereu sa il cureti

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru Furnicuta000):

Plasticul nu intra in categoria bijuterii pretioase, asta incercam sa spun.
Metale pretioase, pietre pretioase si semipretioase, materiale naturale cum ar fi: lemn, os, scoici, perle astea ar fi bijuterii.
Plasticul intra cel mult la "costume jewlery".

Am sugerat argint, pentru ca e o alternativa mai economica.