| Roxannna18 a întrebat:

Am nevoie de ajutor!
In ultima perioada ne-am împrietenit cu niște vecini noi. Sunt o familie, 2 băieți, mama și tata.
Problema este ca ei au un prieten de familie care era cu ei zilnic, erau ca și cum o familie. Însă din momentul in care eu și iubitul meu ne-am împrietenit cu aceasta familie acel om nu a mai intrat la ei in casa.
In seara asta vecinii noi au venit la noi acasă, iar acel vecin fără sa fie invitat a stat la noi la usa și a ascultat tot ceea ce am vorbit, când am ieșit toți afara aveam perdelele de la usa încâlcite.
Noi avem un cățel iar lănțișorul lui a fost luat de la gât și lacătul de la usa spre casa cățelului. Eu și iubitul meu in momentul asta stam in casa și așteptăm sa revină.
Nu vrem sa sunam la poliție pentru ca nu avem dovezi ca este el, nu vreau sa cred o joaca. Îmi este frica și nu știm ce sa facem! Am nevoie de un sfat urgent!

6 răspunsuri:
| mastadont a răspuns:

Cel mai bun lucru de făcut este să vorbești cu vecinii tăi și să te lămurească exact cine e tipul acela misterios și ce treabă are cu ei și cu voi. Poți să le relatezi și întâmplarea aceasta. Poate vă ajutați reciproc, așa se cimentează prieteniile.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Montezi o video cameră, faci o înregistrare și te duci cu ea la poliție.

| StrongHeart a răspuns:

Poate va lucreaza cineva din familia cu care v-ati imprietenit.

| JicaContra a răspuns:

"Nu vrem sa sunam la poliție pentru ca nu avem dovezi ca este el"
aici m-ai pierdut

unul din lucrurile pe care toti TARANII imbecili din tara asta (imi pare rau ca te insult, dar sper ca te trezesc) e ca pun botul cand MUILITIA spune "aveti dovezi?" asa ca se asteapta sa se duca, cu dovezi din prima la muilitie

totusi, de ce sunt tarani imbecili, ei bine PENTRU CA NU ISI CUNOSC DREPTURILE, si anume NU E TREABA VICTIMEI SA GASEASCA DOVEZI

****ESTE TREABA POLITIEI SA GASEASCA DOVEZI****

asa ca, mers la politie, depus plangere penala, LUAT NUMAR DE INREGISTRARE A PLANGERII, altfel e ca si cum nu ai fi depus-o, muilitistii or sa o ignore, apoi o sa vina si o sa ia amprente samd

deci inca odata, ca cetatean care plateste taxe, AI DREPTUL LA TOATE ASTEA

| Roxannna18 explică (pentru JicaContra):

Problema este ca acest băiat din câte am înțeles a mai avut probleme cu poliția spunând ca este agresiv cu cei din jur. Prima mea reacție a fost sa sunam la poliție însă acea familie au spus ca nu are rost sa sunam din cauza ca a umblat la perdelele de la usa și ca a luat lănțișorul de la cățel pentru ca cică este o joaca, este gelos pentru ca ei nu mai doresc ca acest băiat sa meargă la ei acasă.
In ultimele zile ne am dat seama ca din ce in ce mai mult venise pe la noi chiar și fără sa fie invitat acest individ.
Însă de când am început sa ne înțelegem cu vecinii el face chestii ciudate, precum a lua hainele din curte și le arunca pe jos.
Noi credeam ca era cățelul însă cățelul azi noapte se juca in casa cu alt cățel și când am ieșit afara și am văzut ce s-a întâmplat la fel am văzut haine pe jos iar acolo știam sigur ca hainele ce erau pe jos in ultima vreme nu era din cauza cainelui.
Chiar nu știu ce am de făcut, intr o parte îmi este frica ca după ei vor spune ca asta nu este nicio problema pentru ca e doar o joaca și după ne facem noua probleme cu poliția spunând ca omul face ceva și după nu o sa ne ajute cu nimic

| JicaContra a răspuns (pentru Roxannna18):

Ai 2 solutii
1. faci securitate (lanturi, lacate, incuietori, caini DE PAZA, etc.)
2. te duci la politie, toate raspunsurile cu pus camera de supraveghere inseamna TOT politie, pentru ca, cu inregistrarile nu poti sa faci altceva decat sa te duci la politie

sau ignori problema, cum se pare ca deja te-ai decis...