| Manolache_Roxy_1992 a întrebat:

Am nevoie urgent de un răspuns! Poate cineva cu pensie de invaliditate gradul 3 să lucreze cu jumătate de normă fără să piardă pensia?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poate, avand in vedere prevederile l.360/2023, privind pensiile publice, citez:
"ART. 105
  În sistemul public de pensii, pensionarii pot cumula pensia cu venituri dintr-o activitate pentru care se datorează contribuţii de asigurări sociale, potrivit Codului fiscal, precum şi persoanele care desfăşoară activitate în calitate de prestator casnic, potrivit Legii nr. 111/2022, şi care datorează contribuţia de asigurări sociale, indiferent de nivelul acestora, cu excepţia:
  a) soţului supravieţuitor beneficiar al unei pensii de urmaş care realizează venituri lunare aflându-se în una dintre situaţiile prevăzute la art. 6 alin. (1) lit. a), b) sau d), mai mari decât salariul minim brut pe ţară garantat în plată;
  b) pensionarului, beneficiar al unei pensii anticipate, care realizează venituri lunare aflându-se în una dintre situaţiile prevăzute la art. 6 alin. (1) lit. a), b) sau d)."

| eliancodrut a răspuns (pentru Manolache_Roxy_1992):

Prima data am gresit, deoarece asa prevedea Legea pensiilo care a fost abrogata de actuala lege.
In actuala lege nu se prevede nimic in acest sens.