| Patricia19 a întrebat:

Am o întrebare dacă am terminat 12 clase dar nu am dat bacul atunci…, dar acum vreau să merg la o școală fără frecvență redusă câți ani trebuie să merg pentru a da bacul?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui daca ai terminat liceul, absolvind 12 clase la forma cu frecventa la zi sau le-ai terminat la una din formele cu frecventa la seral sau cu frecventa redusa si nici cand ai terminat.
Daca le-ai terminat la zi si ai absolvit 12 clase atunci nu mai trebuie sa faci nimic altceva decat sa te inscrii intr-o sesiune de bacalaureat la liceul pe care l-ai terminat.
Daca ai facut la seral sau frecventa redusa atunci va trebui sa faci si cl. a XIII-a la una dintre aceste 2 forme.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu trebuie sa mergi la nici o scoala acum, odata ce ai terminat deja 12 clase, doar sa te inscrii la urmatorul examen de BAC, tot la liceul unde ai terminat, ca sa dai BAC-ul.
Intre timp, pui mana serios si inveti acasa toata materia pentru examenele de BAC fiindca se vor sustine probele scrise la sfarsit de an, iar cele orale la anul in Mai.