| oprescudorin11 a întrebat:

Am vazut la TV ca multe femei isi ucid copiii.Dupa ce ca natalitatea a scazut ingrijorator. Eu cred ca statul trebuie sa ia masuri. Poate nu stie in ce sens.Nu condamnarea amaratelor de criminale ar fi unica solutie.Eu cred ca ar trebui sa infiinteze o institutie care sa cazeze viitoarele mame pana nasc (sa le pastreze secretul) sa creasca acei copii 'nedoriti".Sa lase mamele apoi sa-si vada de viata lor mizerabila, fara a le pune in alte pericole(familie, societate, probleme materiale).Sa stie toate femeile ca intr-o situatie din asta de criza au unde sa se duca.Nu ar fi ceva rezonabil?

Răspuns Câştigător
| Duhovnicul a răspuns:

Tu te referi la mamele tinere carora le este frica sa nu afle familia sau celalalt partener, ca au ramas insarcinate...
Chestia e ca mai sunt si mame care au ramas gravide din prostia ca nu a utilizat vreo metoda de contraceptie, si aceastea oricum chiar daca nu isi vor ucide fatul nou-nascut, vor dori cel mai probabil sa faca avort, deci solutia ta nu prea este practica.
Daca nu isi doresc copilul, ma cam indoiesc ca ar fi de acord sa duca sarcina pana la capat, chiar daca li se asigura ca va plati statul costurile si cheltuielile.
Solutia, as spune eu, este o educatie sexuala si mai ales informare asupra metodelor de contraceptie.
De asemenea, nu cred ca este in interesul statului, natalitatea.

7 răspunsuri:
| oprescudorin11 explică (pentru Duhovnicul):

Ai dreptate totala aici.Numai ca exista mereu exceptii! Din diverse motive. Ti le poti imagina! Ce este de facut cu exceptiile, care devin tot mai frecvente?
(exceptii:oamenii se iubesc subit, nu au anticonceptionale, se razgandeste baiatul si fata ajunge la disperare, nu se pricep, etc.). Exceptiile sunt tot mai dese! Nu trebuie luate in socoteala?

| Wehrmacht a răspuns:

Da...si familiilor le spui ca a castigat o vacanta nu stiu unde, nu?

| oprescudorin11 explică (pentru Wehrmacht):

Cine sa castige? Si care familii?

| Wehrmacht a răspuns (pentru oprescudorin11):

"sa cazeze viitoarele mame pana nasc (sa le pastreze secretul)"
Atunci unde sa le cazeze ca sa nu para nimic dubios?

| LegionarulRoman a răspuns:

Un popor care "nu naste" prunci este sortit pieririi si anatemei. Inmultirea pacatului prin avort,folosirea de anticonceptionale si tot felul de paziri,insa cu dorinta de a desfrana si a avea placeri trupesti,fara insa a naste prunci, va roade societatea de la temelii. Romania devine batrana,bolnava si fara speranta(asemenea si altor state ale Europei sau lumii).

Da,educatia ar trebui sa fie morala si religioasa bazata pe familie,nastere,si crestere(ceea ce uni uita ca trebuie sa faca),acest lucruri ducand la dezvoltarea materiala, culturala si spirituala a unei natii.

Insa se pare ca astfel de pareri sunt invechite. Face-ti in continuare avort si folositi anticonceptionale, crezand ca ve-ti scapa de prunci, dar va ve-ti imbolnavi de felurite boli, remuscari(mai ales in cauza avortului) etc. Dumnezeu sa pazeasca!

| oprescudorin11 explică (pentru Wehrmacht):

Dau un exemplu:in america, poti ajunge 'vanat' de mafie. Atunci politia, FBI-ul iti gaseste un domiciliu secret, in care nimeni altcineva nu are acces! In cazul nostru, fata 'dispare " cu plod cu tot, statul ii asigura tot secretul.Trimite sa zicem, scrisori din Spania catre familie, etc.Ea sta in adapost pana se dumireste, are timp sa hotarasca in liniste si calm ce va face (consiliere psihologica, etc.).

| Wehrmacht a răspuns (pentru oprescudorin11):

Realizezi cat ar costa chestia aia? Si daca trimiti scrisori familiei de cine naiba o mai ascunzi?