| Girly97 a întrebat:

Angajata care isi ia concediu de crestere al copilului 2 ani poate fi concediata pentru ca sta atat acasa?

11 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Nu, este ilegal. Dacă se întâmplă așa ceva, trebuie mers la forțele de muncă și reclamat angajatorul.

| darrio2007 a răspuns:

Legal, nu.

| Girly97 explică (pentru romeo78):

Dar ce se va intampla atunci in cei doi ani? Nu au nevoie de cineva care sa inlocuiasca angajata respectiva?

| FreddieM a răspuns (pentru Girly97):

De aia niste minti luminate s-au gandit sa protejeze si viitoarea mama, e absurd sa nu beneficiezi de resurse in momente atat de cruciale dupa nastere. Cine va lucra in locul dansei nu mai e problema angajatei, vorba italianului, moare Papa, punem altul. Gasesc 10 inlocuitori, nu unul, nu te gandi.

| Bizon95 a răspuns:

Dpdv legal, e ILEGAL
dpdv practic, dupa 2 ani, angajatorul poate sa gaseasca o chichita, din cauza ca, daca nu ai lucrat 2 ani nu mai esti eficienta, sau pentru ca are prea multi angajati

| Panamax a răspuns:

Nu se va simti lipsa.Pentru 3 pagini de tradus gaseste pe cineva on-line.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Girly97):

Va angaja pe cineva cu contract de munca pe perioada determinata de 2 ani.
Dar persoana care a născut trebuie sa fie angajata pe perioada nedeterminata.

| Nonolita a răspuns:

Nu. Lauza este protejata de lege. Altfel, nu ar mai face nimeni copii. Si referitor la intrebarea pusa lui @romeo78, va fi angajat cineva pe o perioada determinata (pana te intorci tu din CM).

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Nonolita):

Ei, nu ar mai face. Ia uite citi puiesc pentru alocatii si-atit...

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate fi concediata doar daca firma intra in faliment si sunt concediati toti salariatii, in alte cazuri nu poate fi concediata legal. Contractul individual de munca se suspenda pe perioada concediului pentru ingrijirea copilului. Daca are nevoie firma poate angaja o persoana pe perioada determinata.

| romeo78 a răspuns (pentru Girly97):

Da, vor înlocui cu o altă angajată din cadrul companiei sau nou angajată. Dar, titulara postului, în momentul revenirii la muncă, își va primi înapoi postul.
Ce foarte mulți nu înțeleg, concediul maternal, este un concediu, așa cum îi spune numele. Nu întotdeauna a fost pe 2 ani de zile. A fost și de 3 luni, de 1 an, dar de mai bine de 15 ani, cred, s-a considerat ca unul dintre părinți tatăl sau mama să beneficieze de o perioadă de 2 ani alături de nou născut, considerându-se, că după cei 2 ani, copilul poate merge la creșă, cămin, grădiniță.
De asemenea, având statut de concediu, nu se poate aplica legea disponilizării, pentru că legea nu permite așa ceva, pentru că angajatului trebuie să i se dea preaviz, notificat. Iar, concediul, este o perioadă de odihnă obligatorie, stabilită prin lege.