| TheMoon15 a întrebat:

As vrea sa ajung in chisinau, doar ca am 18 ani si nu am mai trecut granita niciodata. Exista autobuze din Romania direct in chisinau? Si daca da, eu de ce acte am nevoie sa trec? Dar sa ma intorc? Imi e frica ca poate nu voi mai putea fi lasat sa trec inapoi in Romania. Am nevoie doar de buletin? Cum se procedeaza?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sigur sunt autobuze. Mai ales din Iași.

Este suficient actul de identitate.

Nu exista așa ceva sa nu poți să te întorci în țara al cărui cetățean ești. Și fără acte și poți intra in Romania.

3 răspunsuri:
| Batmanel a răspuns:

Da, sunt curse peste tot inspre Moldova. Odata ce nu e in UE ai nevoie de pasaport la tine + asigurare de turist sau qcum e cardul de sanatate european.
Dar am auzit ca merge si cu buletinul sa treci.

| Holiday a răspuns (pentru Batmanel):

De fapt, in Republica Moldova, chiar daca nu e in UE, ca cetatean roman poti intra si fara pasaport, doar cu buletinul. Si mai sunt vreo cinci tari non UE unde romanii pot intra fara pasaport.

| Holiday a răspuns (pentru Batmanel):

Nu ai nevoie de nicio asigurare, sau card de samatate ca sa intri in Rep. Moldova. De unde dracului le scoti?!