| LisaJulie a întrebat:

Ați susține o lege în care s-ar interzice folosirea de către minori a unor rețele de socializare? Sa nu aibă cont decât după vârsta de 18 ani. Afla tot felul de înjurături și limbaj licențios plus ca se uita la content +18 și majoritatea infuencerilor îi transforma în oameni superficiali și care se concentrează doar pe propria lor imagine și pe ce este în afara în loc sa își formeze caracterul!

21 răspunsuri:
| PaulaPaulayt1 a răspuns:

Da, eu as susține asa ceva dar asta ar însemna să nu mai trăim în democrație unde: "fiecare face ce vrea". Și asta e greu de implementat, va dați seama pe ce site-uri pot ajunge copii de 10 - 16 ani? Dacă știți la ce ma refer. Ma ingrozesc.

| MistarGoGu a răspuns:

Limbajul obscen se învață 80 % din familie sau anturaj! Content Xxx *( p@rn@ ) se poate accesa cu Tor sau alte motoare speciale de căutare de pe DarkNet iar mulți copii sau adolescenți știu de ele și de VPN asa ca NO use!
Este de datoria părinților *( Dacă sunt capabili ) sa facă EDUCATIE! UN copil educat cu exemple bune in familie își vede de treaba și își alege anturajul potrivit!
Restul? Vagabondaj, cu#vasareala, bani și alte prostii! Nu au nevoie de un influencer sa-i dileasca la cap!

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Au fost inchise retele tocmai din acest motiv.

| Holiday a răspuns (pentru PaulaPaulayt1):

Democratie nu inseamna"fiecare face ce vrea". Si ce legatura au site-urile de care spui tu cu retelele de socializare?! Una e una, alta e alta.

| Holiday a răspuns:

Adica poti sa conduci diverse tipuri de vehicule motorizate de la 16 ani, te poti casatori tot de la varsta aia, in multe tari poti calatori inclusiv in strainatate tot de pe la varsta aia, etc, dar sa nu poti avea acces la Facebook, de exemplu, decat dupa 18 ani?!laughing Asta e o gluma, cel mult.

| PaulaPaulayt1 a răspuns (pentru Holiday):

Eu am spus doar ca s-ar contrazice una pe alta. Gândește-te doar, dacă traiam în comunism mai exista asa ceva? Copiii sa aibă acces asa la orice când vor?

| PaulaPaulayt1 a răspuns (pentru Holiday):

Pentru mine e clar ca lumina zilei ca asta înseamnă în primul rand, libertatea expresiei. Daca tu ești pro democrație te privește.

| Holiday a răspuns (pentru PaulaPaulayt1):

Repet, democratie nu are absolut nicio legatura cu "fiecare face ce vrea".

| PaulaPaulayt1 a răspuns (pentru Holiday):

Oricum e un alt nivel de asa zisa libertate. La asta ma refeream.

| Holiday a răspuns (pentru PaulaPaulayt1):

De fapt, cred ca vrei sa spui "libertatea de exprimare". "Expresie' are cu totul alt sens. Si nu, nici in democratie nu exista libertate totala de exprimare. Sunt interzise destule lucruri in ce priveste exprimarea libera. De la promovarea terorismului, la denigrare. Dar oricum, ai impresia ca in comunism copiii nu stiau sa injure?!laughing)))))

| Holiday a răspuns (pentru PaulaPaulayt1):

Da, si foarte bine ca este un alt nivel de libertate. Lucru asta e aplicat demult, si functioneaza mult mai bine ca regulile impuse in comunism.

| PaulaPaulayt1 a răspuns (pentru Holiday):

Si în ce privește site-urile de socializare, părerea mea( și e strict părerea mea) e ca nu fac bine celor sub 18 ani și sunt de acord cu interzicerea lor doar ca nu se va implementa oricum asta niciodată. Tot ce vad acolo nu ii ajuta cu nimic în viata și își pierd timpul aiurea în loc sa îl valorifice prin alte activități. Oricum cel mai bun răspuns e mai sus, acela cu faptul ca educatia data de părinți acasă contează cel mai mult și oricum dacă li s-ar interzice sa intre pe rețelele astea ar găsi ei alte cai.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru PaulaPaulayt1):

Intrebarea este despre restrictionare accesului minorilor la retele de socializare, nu la ingradirea libertatii de exprimare si a democratiei.

| PaulaPaulayt1 a răspuns (pentru Holiday):

Nu am impresia ca nu știau sa înjure, poporul roman e cel mai bun la asta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Și cum ii controlezi ce varsta au? Întrebare cheie.

| PaulaPaulayt1 a răspuns (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Da, am greșit eu. Ce sa faci, mai greșește omul. happy

| Holiday a răspuns (pentru PaulaPaulayt1):

De fapt, cel mai mult conteaza educatia primita la scoala, nu acasa. Din pacate, sistemul de invatamant romanesc e praf. Si atunci, educatia copiilor depinde, de cele mai multe ori, doar de noroc. Si nu pot avea multi noroc, pentru ca si generatiile anterioare, in Romania, sunt praf, asa ca, ce sa invete acasa?! Oricum, o gramada de romani nu stiu sa-si "educe" copiii decat cu bataia, sau, in cel mai bun caz, cu urlete, si atunci, nu e de mirare ca nu au succes.

| Holiday a răspuns (pentru PaulaPaulayt1):

De fapt, nici macar la asta nu suntem cei mai buni.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru suntserios):

Este intrebare de control (ai 18 ani?) cand creeaza cont, dar nu poate fi verificata varsta in mod practic.
Daca un pusti de 13 ani stie sa citeasca, va raspunde cu DA.

| ReddY25 a răspuns:

Bună idee

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Exista aplicatii pentru control parental pe device-uri (Family Link) Dar cati parinti stiu despre ele?
Pe TV, firmele de cablu au control parental (DiGi), pana si Google a introdus ceva intr-un tarziu (au inceput cu Youtube Kids,)
Dar majoritatea parintilor sunt absolut dezinteresati, nici macar nu constientizeaza, devin defensivi daca subiectul e adus in discutie etc.
Deci problema lipsei de educatie e in primul rand la parinti. Cum sa iasa copii bine educati din parinti dezinteresati?
Sunt generatii scapate de sub control, din pacate. Iar polita o plateste toata societatea.